Bydlení

Kouzlo francouzských kuchyní. V čem spočívá a jak si takovou zařídit?

Vdechnout kuchyni francouzskou eleganci? Cítit se při vaření jako na dovolené v Provence? Pokud máte rádi tento styl, poradíme, jak si kuchyňský kout v tomto duchu vytvořit.

Charakteristické je pro kuchyně ve francouzském stylu evokace venkova a tradic, prostoru, který má blízko přírodě, je v něm světlo, teplo a útulno. Typické je propojení kuchyňského koutu s jídelnou, protože jde o nejdůležitější místo domova – místo pro setkávání rodiny, společné hodování, večerní popíjení vína a povídání.

Barevné ladění

Nábytek a kuchyňská linka by měly být v bílém nebo světle šedém provedení. Podlahu je dobré zvolit prkennou a v hnědém odstínu. V celém prostoru by měla převládat bílá (především na stěnách a obkladech) a poté přírodní tlumené odstíny, jako je béžová, smetanová a hnědá. Možností a kombinací je spousta.

V malé míře lze prostor zpestřit doplňky v pastelových barvách (např. světle růžové, modré nebo zelenkavé), nikdy však nevolte křiklavé varianty.

Přírodní materiály a patina

Nutností je v tomto stylu volit přírodní materiály a vhodný je nábytek v rustikálním stylu. Ideální je, když je na něm matný nátěr, je vytvořená patina a prosvítá kresba dřeva. Úžasné je renovovat staré kousky nábytku a zakomponovat je do prostoru. Hodí se například i proutí nebo ratan.

Co se týče dřezu a spotřebičů, citlivě lze zakomponovat i ty v nerezovém provedení, vyplatí se ale poohlédnout se po retro variantách nebo keramickém provedení. Hezkou a často využívanou dominantou francouzské kuchyně je ostrůvek. Kuchyňské vybavení jako jsou talíře, hrníčky, pánve apod. se hodí zavěsit do prostoru třeba právě nad ostrůvek.

Retro doplňky

Na výzdobu a doladění je dobré se poohlédnout po vintage kouscích (tzn. takových, které vypadají jako z druhé ruky), nebo může jít přímo o věci z chalupy, které nám připomínají venkovský život a staré časy. Malované hrníčky po babičce, zlaté úchytky na šuplíky, staré hmoždíře, mlýnky, keramická konvice, plechové nádoby.

Výhodou je, že spoustu těchto věcí lze sehnat v bazaru nebo na bleším trhu. Stačí pár kousků a vdechnete vaší kuchyni duši.

Světlo a zeleň

Kuchyň by měla být vzdušná. Nejlépe, když jsou v ní okna a proniká do ní slunce. Není to však podmínkou, krásného efektu docílíte také zakomponováním různých tlumených a ozdobných světel.

TIP: Jak na osvětlení v kuchyni?

Na parapet nebo na ostrůvek umístěte květináče s bylinkami nebo květinami, které místnost oživí. Pokud zvolíte levanduli, může místnost i krásně provonět a dovést atmosféru slunné Francie ve vaší kuchyni k dokonalosti.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */