Bydlení

Paradox prodeje bytu s garáží

Garáž je velmi ceněnou součástí bydlení v bytovém domě. Kdo vlastní kryté parkovací stání v podzemí objektu, patří mezi elitu, která nemusí řešit volný flek k parkování a nastupuje do auta suchou nohou. Vnitřní garáž je velké plus a pakliže k bytu náleží, je to vnímáno jako benefit.

Ne vše je ale zcela zalito sluncem. Pár vrásek na čele umí garáž udělat v případě, kdy se majitel bytu rozhodne nemovitost prodat. Předkupní právo na nemovitosti se totiž vztahuje na společné garážové stání. Nedá se proto automaticky prodat k nabízenému bytu, byť k němu bylo původně přiděleno, ale musí být nabídnuto přednostně všem takzvaným předkupníkům.

Co (ne-)víte o předkupním právu?

Světe div se, je to tak. Garáž je totiž součástí společných prostor, takže musíte učinit nabídku předkupního práva desítkám spoluvlastníků, kteří mají v bytovém domě také vlastní podíl. V praxi to znamená, že chcete-li svůj byt prodat i s garáží, měli byste předtím o této skutečnosti informovat svoje sousedy, nabídnout jim přednostně vaše parkovací místo a pak už jen doufat, že jej nebudou chtít odkoupit. Tuto nabídku musíte vždy předložit v písemné podobě a musí obsahovat i podepsanou kupní nebo jinou převodní smlouvu se zájemcem o koupi, tzv. koupěchtivým.

Na co si dát pozor?

Pokud vám jde hlava kolem z přemíry starostí, neváhejte oslovit realitní kancelář, která si s kompletní byrokracií lehce poradí. Předkupník by měl své právo uplatnit písemně a v případě zájmu o vykoupení spoluvlastnického podílu musí uhradit kupní cenu uvedenou v převodní smlouvě včetně sjednaných podmínek. V případě, že se předkupníci zachovají solidně a svoje právo neuplatní, nebo bez odezvy uplyne již zmíněná tříměsíční lhůta, můžete konečně převést svůj spoluvlastnický podíl spolu s bytem na třetí osobu.

Předkupní právo se podobným způsobem chová i v případě příjezdových cest. To může být s prodejem nemovitosti ještě pikantnější záležitostí, neboť se může stát, že nový majitel sice získá nemovitost, ale nebude k ní mít regulerní přístup. Neváhejte oslovit Unicareal, která má s vypořádáním předkupního práva velké zkušenosti. V rámci kompletního realitního servisu prověří existenci předkupního práva, doporučí nejvhodnější postup a připraví potřebné dokumenty k úspěšnému prodeji nemovitosti.

Unicareal s.r.o.

Roubalova 455/4

Brno-střed-Stránice

602 00

Tel: 541 211 876

Email: info@unicareal.cz

https://www.unicareal.cz/

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */