Praktické tipy

Kdy přezout na letní pneu a jaké si vybrat?

O technický stav automobilu se obvykle stará muž, ale co když zrovna není po ruce? Nevadí – výměnu letních pneumatik jistě zvládnete sama. Respektive staří, když se dostavíte do pneuservisu a svěříte svého plechového miláčka odborníkům. V prvé řadě byste si však měla ujasnit základní souvislosti a vybrat vhodný dezén. V tomto článku najdete všechny potřebné informace.

Dle zákona mohou motoristé přezout na letní pneumatiky od 1. dubna, případně dříve, pokud je venkovní teplota stabilně okolo 7 °C. Ale je to vůbec nutné? Vždyť spousta řidičů jezdí na zimních pneu po celý rok.

Nikdo vás do přezutí pneumatik nebude nutit, ale vězte, že celoroční jízda na zimních gumách není dobrý nápad. Důvodů je hned několik:

zimní pneumatiky se při větších teplotách rychleji opotřebovávají,
brzdná dráha na zimních gumách se zvyšuje až o 20 %
automobil se zimními pneu má vyšší spotřebuj paliva i emise
vozidlo se zimními pneu je hlučnější

A to není zdaleka vše. Automobil na letních pneumatikách má samozřejmě mnohem lepší jízdní vlastnosti a lépe drží na vozovce.

Po jakých letních pneu sáhnout?

Skvělou volbou jsou letní pneu Continental ContiPremiumContact5 s excelentním brzdným výkonem, precizním handlingem a vynikající stabilitou na mokru. Navíc jsou ekonomické (výysoký kilometrový výkon a nízký valivý odpor).

Za zmínku stojí také pneu Barum Bravuris 2 s vysokým kilometrovým výkonem, zvýšenou aquaplaningovou bezpečností a kratší brzdnou dráhou na mokru. K dalším cenným vlastnostem patří vyšší bezpečnost v kritických situacích a nižší hlučnost.

Na závěr jsme si nechali nejekonomičtější řešení v podobě pneu Matador MP16 Stella 2. Pneumatiky jsou určeny pro vozy nižší a střední třídy, mají nadčasový design a navzdory nízké ceně propůjčují vozu slušné jízdní vlastnosti.

Které pneu bychom zvolili my?

Při výběru pneumatik se můžete rozhodovat podle vlastností i ceny. Preferujete-li maximální bezpečnosti, pořiďte si pneu značky Contitental. Pokud vám jde spíše o úsporu a bezpečí tolik neřešíte, zvolte barumky nebo matadory.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */