Praktické tipy

Rozbité autosklo: Nepříjemnost, která se může stát každému

Prasklina na skle, díra od kamínku, nebo rozsáhlá síť trhlin po krupobití – poškozené autosklo dokáže řidiči pořádně zavařit. Nejenže zhoršuje viditelnost a tím i bezpečnost jízdy, ale v závislosti na rozsahu poškození může znamenat i nutnost okamžité opravy čelního skla. Co dělat v takové nepříjemné situaci?

Zastavte a zhodnoťte situaci

Prvním krokem by vždy mělo být bezpečné zastavení vozidla. Pokud je to možné, parkujte mimo provoz, abyste neohrozili sebe ani ostatní účastníky silničního provozu. Jakmile budete v bezpečí, zhodnoťte rozsah poškození. Malá prasklina nebo díra od kamínku nemusí vyžadovat okamžitou opravu, ale s větším poškozením byste jezdit neměli.

Ochraňte se a okolí

V případě rozsáhlého poškození, kdy hrozí rozpad skla, je důležité chránit sebe i okolí. Z auta odstraňte všechny volné předměty, které by mohly při rozbití skla způsobit zranění. Pokud je to možné, zakryjte poškozené sklo fólií nebo jinou tkaninou, abyste zabránili rozptýlení střepů.

Kontaktujte pojišťovnu

Pokud máte havarijní pojištění s plněním na sklářská pojištění, je další krok jasný. Kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste jim pojistnou událost. Pojišťovna vám poradí s dalším postupem a doporučí vám servis, kde vám sklo opraví, nebo provede kompletní výměnu čelního skla.

Vyhledejte pomoc servisu

I když nemáte havarijní pojištění, nebo se poškození skla nekryje vaší pojistnou smlouvou, pomoc autoservisu je nezbytná. Nepokoušejte se opravovat sklo sami – oprava autoskel v profi servisu je mnohem jistější. Samotná výměna autoskla netrvá příliš dlouho.

Prevence je nejlepší obrana

Existuje několik způsobů, jak minimalizovat riziko poškození autoskla:

  • Dodržujte bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucích vozidel, abyste se vyhnuli odletujícím kamenům.
  • Parkujte v krytých prostorech, pokud je to možné.
  • Používejte kvalitní stěrače čelního skla a včas je vyměňujte.
  • Pravidelně kontrolujte stav autoskla a nechte si opravit i drobné praskliny a poškození.
  • Rozbité autosklo může být nepříjemná a stresová záležitost. Pokud budete vědět, co dělat, a budete se řídit výše uvedenými radami, zvládnete tuto situaci co nejrychleji a s co nejmenšími komplikacemi.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */