Děti

Kdy a jak naučit jezdit dítě na kole?

Nemůžete se dočkat, až společně s dětmi vyrazíte na výlet na kolech? Ale nejsou na to ještě příliš malá? Kdy je vůbec vhodná doba na to, aby se děti začaly učit jezdit a jak jim přitom pomoct? Připravili jsme pro vás několik praktických rad a doporučení, kterých byste se během „výcviku“ měli držet. Jedině tak budou cyklistické začátky vašich nejmenších příjemné a zábavné.

Odstrkovadla a tříkolky jsou skvělou průpravou na plnohodnotné kolo

Skvělým výcvikovým nástrojem, který byste dítěti měli dopřát již v útlém věku, je odstrkovadlo, které nemá pedály. Dítko si silně intuitivní jízdu na odstrkovadle velmi rychle osvojí a naučí se odstrkovat a zatáčet. Na své první dětské kolo pak usedne s tím, že ví, do čeho jde.

Na odstrkovadle se může prcek prohánět již od doby, kdy začne chodit a má potřebnou výšku (při posedu musí dosáhnout nohama na zem!). V praxi se tedy věk mírně liší, ale obecně jde o dobu kolem jednoho a půl roku až dvou let. Mezistupněm mezi odstrkovadlem a kolem je stabilní tříkolka, na které se naučí šlapat.

Dětská kola pro nejmenší (12“ – 16“)

Dětská kola se, stejně jako modely pro dospělé, liší průměrem kol. Pro nejmenší děti ve věku od 2 do 4 let jsou určena kola ve velikostech 12“ až 16“. Pokud dítě nemá zkušenosti se šlapáním z koloběžky, můžete mu začátky ulehčit balančními kolečky, nicméně je nezapomeňte co nejdříve odstranit. Dítě si na jejich přítomnost velmi rychle zvykne, což může vést ke špatným návykům.

Při prvních pokusech dítěti pomozte. Zřejmě bude potřebovat popostrčit a až poté našlápne na pedál a rozjede se. Jde o nejtěžší fázi a učení nového pohybu, který doposud neznalo. Vždy se pohybujte v jeho bezprostřední blízkosti a buďte připravena na to, abyste ho mohla přichytit. Sedlo mu nastavte do výšky, ve které dosáhne nohama na zem.

Jako místo pro první nácvik zvolte bezpečnou rovinu, kde dítě získá jistotu a nebude hrozit časté padání. V opačném případě by mohlo k jízdě získat negativní vztah až odpor.

Dalším krokem je brzdění. Kola pro nejmenší jsou obvykle vybavena pedálovou brzdou, která funguje sešlápnutím dozadu. Přední brzdu na řídítkách umí ovládat spíše starší děti.

Detske kolo 12

Kola pro zkušenější cyklisty (20“ – 24“)

Jakmile se vaše dítě naučí základy, jízdu si osvojí a samozřejmě trochu povyroste (doporučený věk je 7 až 9 let, ale záleží na fyzických dispozicích), porozhlédněte se v segmentu kol o velikostech 20“ a 24“. Tato jízdní kola jsou většinou vybavena přehazovačkou a čelisťovými brzdami a dítě si osvojí další důležitý návyk.

Detske kolo 20

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */