Děti Zdravá strava a doplňky stravy Zdraví a krása

Nejčastější mýty o dětské výživě

V prvních měsících života dítěte maminky často řeší jeho stravu. Ptají se lékaře na vhodnost jednotlivých surovin, diskutují sami mezi sebou a sbírají informace od starších generací. I přes poměrně vysokou informovanost v této oblasti, přetrvávají o dětské výživě různé mylné domněnky.

Dosti diskutovaná bývá otázka kojení a mléka vůbec. Je třeba si uvědomit, že mateřské mléko je pro dítě to nejpřirozenější. V dnešní době se doporučuje plně kojit minimálně půl roku, poté začít pomalu přikrmovat a alespoň do jednoho roku dítě kojit částečně. Děti krmené umělými mléky se mají přikrmovat již od čtvrtého měsíce. Kravské mléko je pro miminka zcela nevhodné. I batolatům se doporučuje zařazovat jej do jídelníčku pozvolna, proto-že může způsobit alergickou reakci.

Další hojné diskuse způsobují potraviny s obsahem lepku. Dříve se jeho podávání směřovalo ke čtvrtému měsíci, poté se přesunulo až k prvnímu roku a dnes se opět vrací ke čtyřem měsícům. Ovšem jen v malém množství a spíše dětem kojeným, aby si na ně dětský organismus začínal postupně zvykat.

Některé maminky si také neví rady v případě ryb. Zhruba před dvaceti, třiceti lety se je doporučovalo vynechat první tři roky. Dnešní odborníci to vidí opět jinak. Studie ukázaly, že pokud dítě nemá v rodině alergie, je možné mu začít ryby podávat současně s jiným masem. Tedy po šestém měsíci věku.

Rozepře způsobují i potraviny s obsahem tzv. éček. Není nutné zavrhnout všechny. Jen je třeba sledovat, která potravina jaká éčka obsahuje. Některá jsou totiž dobrá, některá špatná a jiná dokonce hodně špatná. Například i vitamíny mají svá „E označení“, třeba vitamín C = E 300. Ovšem některá barviva způsobují u dětí hyperaktivitu a agresi.

Co se týká výživy miminek, měly by se maminky držet svého zdravého rozumu a podle své intuice zvolit přijatelný kompromis. Během let se výživová doporučení neustále mění a nelze určit, která jsou správná, a která méně. Nic se nemá přehánět, ani striktní zákaz sladkostí nebo preferování pouze bio výrobků. Naslouchejte svému dítěti, samo vám poví, která po-travina mu ještě nedělá dobře.

Foto: http://www.sxc.hu/photo/1379748

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */