Móda a styl Šperky a doplňky

Jak vybrat sluneční brýle?

S blížícím se příchodem jara narůstá počet slunečních dní a spousta z nás začíná doma hledat sluneční brýle. Ne každý ovšem ty loňské dokáže znovu ocenit. Buď mají nějakou závadu, nebo se nám prostě již nelíbí. Je tedy na čase vydat se nakupovat a zajisti pro sebe adekvátní ochranu před sluncem.

Zamyslet bychom se měli už nad samotným místem nákupu. Pokud se vydáme na tržnici nebo do supermarketu, většinou pořídíme brýle méně kvalitní, byť levnější. Jestli nám ale na kvalitě záleží, což by v případě slunečních brýlí mělo, vydáme se raději do specializovaného obchodu. Levnější brýle, vyrobené z nekvalitních materiálů, nám totiž mohou spíše uškodit. Obroučky takových brýlí bývají vesměs kovové s příměsí niklu, chromu či kobaltu. Tyto prvky jsou označovány za nejčastější dotykové alergeny. Ani skla levných brýlí nebývají v pořádku. Většinou jsou nekvalitně vybroušena. To může způsobit zkreslení obrazu nebo jeho deformaci. Nemluvě o tom, že jsou náchylnější k poškrábání.

Co tedy mají kvalitní brýle splňovat? Především je důležité, aby nám chránily nejen oči ze všech stran, ale i pokožku kolem nich. UV záření, mimo jiné, přispívá i k tvorbě vrásek. Právě v ochraně před UV zářením se brýle hodně liší. Chránit před UVA paprsky by vás měly všechny. Ovšem filtry před UVB se svou účinností liší. Ta by měla být uvedena na každých brýlích. Pokud chcete mít jistotu, že brýle mají dostatečnou schopnost pohlcovat jednotlivá UV záření a patřičně vás před nimi chránit, hledejte označení EEC. To znamená, že brýle splňují předepsané normy.

Barva skel hraje také důležitou roli. Naprosto nevhodná je modrá či růžová, naopak se doporučuje hnědá, tmavě zelená nebo šedá. Tyto barvy jsou nejvíce vhodné i pro řidiče, protože minimálně zkreslují základní barvy a poskytují nám autentičtější obraz okolí. Ani černá skla nemusí být známkou kvality. Nejde totiž o to, jak moc jsou tmavá, ale o to jaké mají UV filtry.

Samozřejmě je nutné, abyste se v nich dobře cítili. Musí vám perfektně sedět, nesmí nikde tlačit. Pokud jsou kvalitní, odborník v optice vám je seřídí, podle vašich potřeb. A úplně nejlépe je jít nakupovat ve slunný den, ať je můžete rovnou vyzkoušet.

Foto: http://www.sxc.hu/photo/768659

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */