Praktické tipy

Zimní pneumatiky v létě? Neriskujte!

Také si myslíte, že pravidelné přezouvání pneumatik je zbytečným luxusem? Vyvedeme vás z omylu! Ve hře je dokonce váš život!

Pravidelné přezouvání gum nemá v oblibě žádný motorista. Ani já. Stojí čas i peníze. A čekací lhůty v mnohých autoservisech nebývají zrovna krátké. Pokud zaspíte a neobjednáte se včas, termín, od kdy se v určitých úsecích nesmí s letními gumami, snadno prošvihnete. Což se mi stalo již několikrát.

Nejde to jinak?

„Opravdu neexistuje jiný způsob?“ napadlo mě, když jsem se poněkolikáté snažila dovolat do servisu a na přezutí gum se objednat. Permanentně bylo obsazeno. Nebyla jsem totiž sama. Gumy se zkrátka přezouvat musí. Dokonce ze zákona. Přemýšlela jsem tedy dál. „Je mi jasné, že jezdit s letními gumami na namrzlé silnici je riskováním s holým životem. Ale co obráceně? V létě jezdit na pneumatikách zimních?“ To už jsem se ale konečně dovolala a na přezutí objednala.

Zimní pneumatiky v létě? Raději si nechám zajít chuť

A během samotného procesu přezouvání jsem se na pneumatiky jako takové trošku přeptala. „Opravdu nemohu v létě jezdit na zimních gumách?“ ptám se svého automechanika. Ten se jen pousměje a otcovsky mi vysvětlí, že auto sice pojede, ale jestli dojede a já v něm ve zdraví a bez úhony, mi už nezaručí. A obratem dodává proč.

Letní versus zimní pneu

Letní a zimní pneumatiky jsou navržené pro odlišné atmosférické podmínky. Zimní pneu na sníh, mráz a náledí, a jakmile se oteplí nad 10 °C, začnou při jízdě zlobit. Na rozpáleném povrchu například špatně brzdí, respektive brzdná dráha se prodlužuje o několik desítek metrů, což v hustém letním provozu může znamenat rozsudek smrti.

Přezouvejte a ušetříte! A budete v bezpečí!

K tomu se i rychleji opotřebovávají a zvyšují i spotřebu paliva. Takže si nechávám zajít chuť, a jakmile je hotovo, odjíždím na přezutých gumách. A na jaře mě čeká to samé. Pneumatiky na zimu budu pro změnu měnit za ty letní. A tak to půjde pořád dokola. Mohla bych si však pořídit pneumatiky univerzální. Ovšem ani ty mi můj mechanik moc nedoporučuje. Proč, o tom se rozepíšu někdy jindy.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */