Bydlení

Skvělé tipy na rychlejší jarní úklid

Jaro je cítit ve vzduchu a s ním přichází i noční můra mnoha hospodyněk: jarní úklid! Již 20. března nastává první jarní den a určitě každý chceme mít čistou a řádně uklizenou domácnost. Jak si usnadnit úklid, abyste ušetřili čas a měli více času na své koníčky?

Sepište si, co je zapotřebí uklidit

Úklid sice chceme udělat pořádně, ale nechceme nad ním strávit celý den. Každý z nás má nějaký postup, jak uklidit co nejrychleji. Existují však univerzální postupy, které úklid zefektivní, a ještě více urychlí. A možná vás díky těmto postupům bude uklízení dokonce bavit. Před zahájením jarního úklidu si sepište, co všechno musíte uklidit a vyčistit. K úklidu si pusťte oblíbenou muziku a připravte si všechny nezbytné čisticí prostředky a pomůcky. Velký jarní úklid se neobejde bez třídění věcí, proto nezapomeňte na krabice.

Neocenitelný pomocník

Vytvořte si svůj vlastní systém a zbytečně s úklidem nespěchejte. Přeměňte úklid v rutinní záležitost a uklízejte místnosti ve stejném pořadí. Soustřeďte se vždy na jednu věc, například na vytírání, vysávání nebo utírání prachu. Vítaným pomocníkem se pro vás stane stolní minivysavač, který vysává prach, drobné nečistoty a drobky. Tento vysavač funguje na dvě baterie a snadno se čistí. Vejde se na každou plochu, neboť má průměr pouhých 8 cm.

Uklízejte odshora směrem dolů

Úklid vždy provádějte od stropu k podlaze. Nejprve utřete lustry a postupně se dostávejte směrem k podlaze. Utírejte prach systematicky a nepřeskakujte z jedné plochy na druhou, aby uklízení nebylo spíše chaotické. Až budete uklízet v obýváku, neopomeňte ani plochu obrazovky, na kterou použijte čisticí ubrousky s antistatickými vlastnostmi nebo čistič obrazovek s mikrovláknovou utěrkou. Úklid vždy provádějte z jedné strany na druhou a nenechte se strhnout plochami, kde je nejvíce špíny.

Podlahy si nechte na závěr

Podlahy vždy ponechejte na konec, protože na ně při úklidu dopadá špína z lustrů a nábytku. I vysávání má svůj systém. Vysávejte vždy v jedné dlouhé linii, například od jedné zdi ke druhé. Nevynechejte žádná skrytá místa pod postelí, pohovkou, stolem a skříní. Tím odstraníte všechen prach a nebudete ho při pobytu v místnosti dýchat. Velký úklid provádějte jednou až třikrát do měsíce a v ostatní dny vše průběžně udržujte. Po velkém úklidu stačí věnovat uklízení maximálně jednu až dvě hodiny týdně.

Kdy a jak mýt okna?

Nezapomínejte jednou za čas na okna. Počkejte na počasí, kdy je slunce pod mraky nebo tolik nepraží. Nemyjte je však v dešti ani v extrémně větrných dnech, kdy voda na sklech rychle schne a vznikají nevzhledné šmouhy. Nemyjte okna v pylové sezóně, ale naopak před Velikonoci, tedy před tím, než začnou kvést stromy. Sundejte záclony, závěsy a květiny z parapetů a vysajte nadbytečný prach. Poté umyjte rámy a vytřete je do sucha. Následně přistupte k mytí okenních tabulí vodou s čisticím přípravkem a mikrovláknovým hadrem. Nakonec skla přeleštěte.

Babské rady

S úklidem vám pomohou i různé babské rady. Citrony rozpouští vodní kámen, čistí skvrny a zbavují povrchy pachů. Octem odstraníte usazeniny na skleničkách a vyčistíte s ním pračku, troubu a lednici. Coca cola je zase vhodná na odstranění vodního kamene, a to i v záchodu. Jedlá soda pomůže s nečistotami na koberci a vyčistíte s ní spáry u kachliček. Krémem na holení vycídíte nerezovou ocel a kapkou šamponu oživíte koženou kabelku a boty. Zmačkaným alobalem zrenovujete zašlé hrnce i znečištěný gril.

Jarní úklid se s našimi tipy stane radostí. Kromě toho, že budete mít čistou domácnost, posílíte i určité partie těla. Provádějte jarní úklid systematicky, aby byl efektivní a bavil vás!

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */