Bydlení

Nový byt v Praze? Je jich málo a vyhlídky nejsou růžové. Kdo zaváhá, nebydlí!

Nájemné v Praze rok od roku roste rychleji než průměrná mzda. Stále více lidí proto logicky zvažuje pořízení vlastního bydlení, jenomže většina nakonec narazí na cenový strop. Dostupných bytů je nedostatek a nic nenasvědčuje tomu, že se situace změní k lepšímu. Problém se bude naopak prohlubovat a v roce 2030 nebude v hlavním městě bydlení pro 200 tisíc obyvatel. Kdyby úředníci ročně povolili výstavbu cca 10 tisíc bytů, krizi by zažehnali. V loňském roce však dali zelenou pouhé čtvrtině.

Výstavba se bude soustředit na brownfieldy a centrum

Zastupitelé Prahy problém s bydlením intenzivně řeší a v budoucnu se vynasnaží omezit šíření zástavby do okolí, protože jedině tak předejdou zvětšování vzdáleností mezi jednotlivými lokalitami. Možným řešením by byl intenzivní rozvoj tzv. brownfieldů a celkové zvýšení hustoty zalidnění v centru. Jenomže zdaleka ne každému takový typ bydlení vyhovuje – mnozí obyvatelé hlavního města preferují méně zalidněné oblasti prosté typického metropolitního ruchu. Takovým požadavkům vyhovuje například bydlení v Praze na Žižkově.

Zájemci o moderní byty na Praze 3 by neměli dlouho váhat. Nabídka bytových jednotek je značně omezená a čtvrtí s ideálními podmínkami pro klidné bydlení bude stále méně.

Trendy se mění, lidé se mimo město stěhovat nechtějí

Ještě před patnácti, dvaceti lety mnoho Pražanů podlehlo vábení vlastního domku se zahradou. Dnes však již pro většinu lidí důvodem pro stěhování mimo metropoli není romantická představa „srnky za plotem“, ale nedostatek finančních prostředků pro pořízení vlastního bytu v Praze. Že domky v přilehlých obcích vychází levněji, je nesporný fakt. Zájemci o stěhování by ovšem měli zvážit, zda jim finanční úspora vykompenzuje čas strávený dojížděním, horší občanskou vybavenost a další nevýhody bydlení v menším městě.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */