Cestování

Nevíte, kam vyrazit na výlet? Podívejte se na výstavu svatováclavské koruny a mincí

Chtěli byste si udělat nějaký zajímavý výlet a něco vidět? Pokud se chystáte do Prahy, případně tady bydlíte, není nic jednoduššího. Akcí se v hlavním městě pořádá hodně. Jednou z těch opravdu lákavých je bezesporu výstava svatováclavské koruny a unikátních mincí, jež se koná v Obecním domě. Pořádá ji Pražská mincovna a podívat se tu můžete opravdu na unikáty, které jinde neuvidíte. Zaujali jsme vás? Pak nepřestávejte číst, další informace na sebe nenechají dlouho čekat.

Skvostná koruna zaujme na první pohled

Většina z nás samozřejmě ví, že svatováclavská koruna patří mezi korunovační klenoty a je naprosto výjimečná. Vždyť už jen skutečnost, že je vyrobena z 2300 g ryzího zlata, jasně dokladuje její unikátnost. Navíc je opatřena ještě mnohými drahými kameny, jež se vyznačují minimálním opracováním. Jmenovat můžeme například smaragdy a spinely. Prvně jmenované mají dle pověstí přidávat panovníkovi moudrost a druhé ho ochraňovat před jakýmkoli zlem.

Replika, již nerozeznáte od originálu

Pokud se budete chtít podívat na originální provedení svatováclavské koruny, musíte vyrazit do katedrály sv. Víta. I tady ovšem v korunní komoře vystavují svatováclavskou korunu pouze v přesně stanovených termínech, a to konkrétně o státních svátcích. Pražská mincovna vystavuje repliku, jež jakoby originálu vypadla z oka. Mistr zlatník ostatně na její výrobu potřeboval celých 9 měsíců.

Podívejte se i na mince, případně si některé zakupte

Jestliže na výstavu vyrazíte, budete mile překvapení také spoustou krásných originálních mincí, které určitě stojí za zhlédnutí. Mnohé mince ČNB si budete moci navíc zakoupit a získat tak perfektní stykovou památku na návštěvu výstavy. Vydat se do Obecního domu můžete ve všední dny. Otevřeno je od 10 do 19 hodin. V sobotu se lze na vystavené předměty podívat od 10 až do 18 hodin.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */