Při sjednávání cestovního pojištění dejte pozor na výluky z pojištění, které najdete vždy v pojistných podmínkách v rámci pojistné smlouvy. Pojišťovna v těchto případech může krátit pojistné plnění nebo – v nejhorším případě – nevyplatit nic. Jaké jsou ty nejobvyklejší výluky?
Bez cestovního pojištění s dostatečnými limity vás banální nehoda může finančně zruinovat na dlouhou dobu. A teď si to srovnejte s náklady ve výši několika stokorun, které vás bude stát běžné pojištění na cesty.
„Pochopitelně je možné cestovat i bez pojištění, ale toto rozhodnutí představuje velké riziko. Dobře zvažte, jestli vám takové riziko stojí za to. Pokud jedete na dovolenou s cestovní kanceláří, pravděpodobně vám nabídnou pojištění jako součást balíčku v rámci ceny celého zájezdu. To je samozřejmě pohodlná varianta, ale vybrané pojištění nemusí být pro vás nejvýhodnější – cestovní kanceláře mají většinou mezi pojišťovnami smluvní partnery a neřídí se tím, jaké podmínky jsou výhodné pro cestujícího. Pojištění na cesty do zahraničí si přitom můžete sjednat online během pár minut, a to dokonce i na mobilu cestou na letiště,“ říká Aleš Rothbarth, odborník na komerční pojištění ze srovnávacího portálu Klik.cz. Obzvláště si dejte pozor na výluky z cestovního pojištění. Tady platí, že neznalost neomlouvá.
Některé druhy sportů jsou z pojištění vyloučeny
Pečlivě si ověřte, jaké sporty vaše cestovní pojištění kryje a jaké jsou z krytí vyloučeny. Pokud se na dovolené rádi oddáváte tzv. extrémním sportům, jako je například surfování, vysokohorská turistika, horolezectví či bungee jumping, pak je nutné tyto druhy adrenalinových sportů připojistit separátně.
Požití alkoholu a dalších návykových látek
Je potřeba vzít v potaz, že úrazy, které si způsobíte po požití alkoholu, budou s největší pravděpodobností spadat do výluk cestovního pojištění. To znamená, že na takový úraz se pojištění nevztahuje, pojišťovna vám neposkytne pojistné plnění a úhrada všech nákladů spojených s léčením bude čistě na vás. Dobře si přečtěte pojistné podmínky a na horách se vyvarujte sportovních aktivit pod vlivem alkoholu. Alkohol si dopřejte až po lyžování, v teple krbu nebo vyhřátého baru. To samé platí pro popíjení letních drinků na pláži před tím, než půjdete vyzkoušet jednu z adrenalinových vodních atrakcí.
Nadmořská výška je důležitá
Při lyžování nebo horské turistice si zjistěte, zda vaše pojištění nemá omezení na určitou nadmořskou výšku. Ve vyšších polohách už totiž běžné pojištění nemusí stačit. Standardní omezení v pojistných podmínkách uvádí, že se pojištění vztahuje pouze na škody, které se stanou nejvýše ve výšce tři tisíce metrů nad mořem. Když vyrazíte na lyže o dvě stě metrů výše a zlomíte si nohu, je velmi pravděpodobné, že pojišťovna pojistné plnění neposkytne.
Add Comment