Bydlení

Jaká svítidla a osvětlení do koupelny?

U umělého osvětlení obecně platí, že to teplé prospívá teplým barvám a studené barvám studeným. Volba správné teploty osvětlení je pro výsledek stěžejní. Moderní svítidla proto vybíráme buď podle kelvinů určujících teplotu světla, nebo čísla, které označuje index podání barev. Koupelna je ale v mnoha ohledech specifická.

Nedostatkem většiny koupelen je, že nedisponují přirozeným denním světlem. O to více je třeba věnovat pozornost osvětlení umělému. Dobře nasvícená koupelna disponuje jedním centrálním svítidlem a jednou či více nástěnnými lampami umístěnými u zrcadel.

Koupelna s jedním, nebo dvěma svítidly?

Musíte-li si vystačit pouze s jedním svítidlem, umístěte jej nad zrcadlo. Většího efektu i viditelnosti než s jedním centrálním svítidlem však docílíte se dvěma svítidly po jeho stranách. Obzvláště pokud se v koupelně líčíte (dámy) či holíte (pánové). Jistě jste si všimli, že centrální osvětlení vám na obličeji vytváří stíny. Na rozdíl od toho pocházejícího ze stran, které obličej osvětluje přímo. Světlo od zrcadla vás ale nesmí nepříjemně oslňovat.

Jaký stupeň ochrany?

Při výběru osvětlení do koupelny také myslete na páru, která se v ní tvoří při koupeli, stříkající vodu a vlhkost, které se v ní nevyhneme. Svítidla do koupelny by těmto podmínkám měla dobře odolávat. Pozornost proto v tomto případě zaměřte na tzv. stupeň krytí daného svítidla. Ten se označuje písmeny IP a číslicí označující jeho stupeň ochrany. Moderní svítidla do koupelny by měla mít krytí minimálně IP 44. Do svítidla s tímto označením nepronikne voda ani pevná cizí tělesa.

Jaká barva světla?

Nepodceňujte ani barvu světla. Tu volte s přihlédnutím k činnosti, jíž se v koupelně budete oddávat. Budete-li se v koupelně líčit, doporučujeme světlo, které se bude co nejvíce podobat světlu přirozenému, tedy v neutrální či bílé studené barvě. Pokud v koupelně budete převážně relaxovat, zvolte spíše světelný zdroj v teplé bílé barvě. Ideální samozřejmě jsou dvě svítidla – jedno se studeným světlem u zrcadel a teplé ze svítidla centrálního.

Ještě více rad a tipů, jak vybírat osvětlení do koupelny, najdete zde:

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */