Domácí lékař Zdraví a krása

Co jsou to křčové žíly a jak je léčit?

Křečové žíly, odborně varixy, jsou chronickým žilním onemocněním. Jedná se o rozšířené žíly, v pozdějším stádiu vystupující nad povrch těla. Postihují jak muže, tak i ženy, ale ty o něco více. Nejčastěji se objevují na dolních končetinách, ovšem klidně je můžete nalézt i jinde po těle. Nejběžnější příčinou je méněcennost žilní stěny.

Jak křečové žíly vznikají?

Při jejich vzniku hraje velikou roli dědičnost. K dalším rizikovým faktorům se řadí hormonální léčba, dlouhé stání, nadváha, těhotenství a málo pohybu. Více ohroženi jsou také kuřáci. Mezi prvotní příznaky varixů patří pocit těžkých nohou, otoky, mravenčení a křeče v lýtkách. Zejména ženy nejvíce trápí estetická stránka nemoci, křečové žíly však mohou vést i k váženějším komplikacím, např. k bércovému vředu. Pokud jste tedy varixy na svém těle zaznamenali, je třeba tuto situaci vyřešit.

Přírodní léčba křečových žil

Léčení křečových žil probíhá buď konzervativní, nebo radikální metodou. V počátku nemoci lékaři většinou volí konzervativní postup. Ten obsahuje pouze podpůrné prostředky ke zmírnění bolesti a oddálí rozvoj choroby. Zahrnuje především léky, masti a nošení kompresivních punčoch. Také je možné uchýlit se k různým speciálním cvikům, které zároveň pomáhají lepšímu zpětnému toku krve v žilách. Někdy pomůžou takéosvědčené  babské rady na křečové žíly, ostatně vyzkoušet se má všechno, co by mohlo zabránit operaci.

Operace křečových žil

K odstranění křečových žil je potřeba radikální metody, tou je chirurgický zákrok. Operace se provádí při místním znecitlivění, velikost řezu bývá 3 – 5 mm, tedy i po kosmetické stránce je efektivním řešením. Existuje ještě méně invazivní metoda, než ta chirurgická. A to, odstranění varixů laserem. Mezi její výhody patří vysoká účinnost a šetrnost po zdravotní i estetické stránce. Navíc není potřeba dlouhodobé pracovní neschopnosti, nicméně toto řešení není hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Pokud máte genetické předpoklady k tvorbě křečových žil, je těžké jejich vzniku předcházet. Jedinou prevencí může být dostatek pohybu, případně užívání doplňků stravy a vitamínů k těmto účelům vhodným.

Foto: http://en.wikipedia.org/wiki/Varicose_veins

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */