Domácí lékař Zdraví a krása

Co na opary? Prozradíme vám, jak na ně!

Každý z nás se jistě čas od času potýká s nepříjemným puchýřkem na rtu či v ústech. Opary bývají obvykle vyvolávány virem herpes simplex. Často je lze rozpoznat ještě dříve, než se opticky projeví, a to svěděním, pálením či mravenčením postižené oblasti. Po těchto prvotních příznacích se vytvoří puchýřek, jenž po nějaké době praskne, zhnědne a pak upadne. Celý tento proces nebývá delší než 10 dní.

Objeví-li se opar, znamená to, že je něco v nepořádku

Musíme myslet na to, že opary jsou vysoce infekční. Proto se v tu dobu s nikým nelíbáme, denně si měníme ručník a držíme si odstup od malých dětí. Zvláště novorozenec či kojenec by měl s případnou nákazou vážné problémy. Vytvoření oparu bychom měli vnímat jako signál našeho těla, že se něco děje. Vesměs nás upozorňuje na oslabení organismu. Tudíž je třeba se zaměřit na celkové posílení imunitního systému. Pokud se vám nechce používat přípravky z lékárny, ať na onu imunitu nebo přímo na opary, lze si pomoci i přírodní cestou.

Opary na rtech – léčba po domácku

V souvislosti s posílením imunity je často zmiňována echinacea. Z jedné lžičky jejího kořene, po lžičkách květu bezu, květu lípy, jahodníku a dvou kousků kořene lékořice snadno vytvoříte posilující čajík. Stačí uvedené byliny přelít půl litrem vroucí vody a nechat louhovat. Po 15 minutách přecedit a popíjet v průběhu dne po 4 – 6 týdnů. Podobně vám poslouží i zázvorový čaj. Dvě lžíce nastrouhaného kořene přelijete půl litrem vroucí vody a opět po 15 minutách přecedíte, ochutíte citronovou šťávou a medem.

Docela snadno si můžete připravit i první pomoc pro ošetření oparu. Dvě lžíce kvalitního sypaného zeleného čaje zalijte půl litrem vroucí vody. Po 30 minutách sceďte, nalijte do tvořítek na led a zamrazte. Na bolavé místo si přiložte kostku takového ledu a nechte ji tam do roztátí. Jako desinfekci použijte 1,5 lžíce šalvěje přelité 2dl 60% lihu, denně protřepávejte, po dvou týdnech přeceďte a potírejte opar 5x denně.

Foto: http://sk.wikipedia.org/wiki/Jednoduch%C3%BD_opar

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */