Zdraví a krása

Vitamín B12: Důležitý pro zdraví nervů, krve a psychiky

Vitamín B12, nazývaný také kobalamin, je nezbytný pro mnoho důležitých funkcí v těle. Podílí se na tvorbě červených krvinek, syntéze DNA a fungování nervového systému. Nedostatek vitamínu B12 může vést k anémii, únavě, brnění končetin a neurologickým problémům.

Kde se vitamín B12 nachází?

Vitamín B12 se přirozeně vyskytuje v živočišných potravinách, jako je maso, ryby, mléko a vejce. Vegani a vegetariáni proto mohou mít zvýšené riziko jeho nedostatku.

Příznaky nedostatku vitamínu B12:

  • Únava
  • Svalová slabost
  • Brnění končetin
  • Změny nálad
  • Deprese
  • Poruchy paměti
  • Zhoršení zraku

Doporučený denní příjem:

Doporučený denní příjem vitamínu B12 se liší podle věku a pohlaví. Dospělí by měli denně přijímat 2,4 mikrogramů vitamínu B12.

Jak si zajistit dostatečný příjem vitamínu B12?

Pokud máte pestrou stravu bohatou na živočišné produkty, pravděpodobně dostáváte dostatek vitamínu B12. Pokud jste vegani nebo vegetariáni, můžete zvážit užívání doplňku stravy s vitamínem B12.

Faktory ovlivňující vstřebávání vitamínu B12

Vstřebávání vitamínu B12 v těle není vždy jednoduchý proces. Několik faktorů ho může ovlivnit a vést k deficitu, i když přijímáte dostatečné množství:

Věk: S věkem klesá produkce kyseliny chlorovodíkové v žaludku, která je nutná pro uvolnění vitamínu B12 z potravy. Starší lidé proto mají vyšší riziko nedostatku.
Autoimunitní onemocnění: Existují autoimunitní onemocnění, která napadají buňky v žaludku zodpovědné za tvorbu proteinu (tzv. vnitřní faktor), který je nezbytný pro vstřebávání vitamínu B12.
Chronické zánětlivé onemocnění střev: Zánětlivé onemocnění střev, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, mohou narušit střevní sliznici a tím i vstřebávání vitamínu B12.
Operace žaludku nebo střev: Chirurgické zákroky na žaludku nebo tenkém střevě mohou narušit produkci vnitřního faktoru nebo přímo odstranit část tenkého střeva, kde dochází k vstřebávání vitamínu B12.

Vitamin B12 od Naturvity

Vitamin B12 od Naturvity je přírodní doplněk stravy vyrobený v České republice. Obsahuje 1500 mikrogramů vitamínu B12 v jedné tabletě. Tablety jsou veganské a bez lepku. Zakoupíte je například v zde v Gigalékárně.

Vitamín B12 je důležitý pro mnoho důležitých funkcí v těle. Nedostatek vitamínu B12 může vést k anémii, únavě a neurologickým problémům. Pokud máte pestrou stravu bohatou na živočišné produkty, pravděpodobně dostáváte dostatek vitamínu B12. Pokud jste vegani nebo vegetariáni, můžete zvážit užívání doplňku stravy s vitamínem B12, jako je Vitamin B12 od Naturvity.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */