Máte ráda víno? Pokud patříte k většině české populace, pravděpodobně si konzumaci jednoho z nejoblíbenějších nápojů užíváte s železnou pravidelností. Ale jestlipak dodržujete alespoň základní zásady vinařské etikety? Při dýchánku s kamarádkou si ostudu neutrhnete, ale v „lepší společnosti“ hrozí společenské faux pas. Předejděte tomu dodržováním následujících pravidel.
Víno vybírá ten, kdo zve
Jste hostitelkou? Pak bude výběr vína ve vaší režii. Pokud se v nabídce nevyznáte, poraďte se s číšníkem. Na druhou stranu není přešlap, když se zeptáte na názor zkušenějšího, byť je v roli hosta. Ten by však neměl vybírat lahev bez svolení hostitele. A samozřejmě není od věci kompromis s ohledem na ostatní účastníky akce.
Víno ochutnejte, mohlo by být zkažené
Může se stát i to, že víno bude mít vadu. Proto by se měl hostitel ujmout role degustátora a ochutnat jak první. Případně to nechat na sommelierovi – je-li v podniku přítomen. Ten bezpečně pozná, zda je víno v pořádku či nikoliv.
Ženám se nalévá jako první
Etiketa pití vína praví, že hostitel rozlévá víno ženám a důležitým hostům. V případě, že ženy ani VIP přítomni nejsou, může nejdříve nalít sobě.
Co se týče skleniček, červené víno se pije z širšího poháru, bílé víno z užší skleničky a šumivé víno z číše typu flétna. Nalévejte zhruba do třetiny objemu – lépe vynikne buket.
Jak držet sklenici?
Sklenka by se měla vždy držet za stopku, a to bez ohledu na to, o jaký druh vína jde. Důvodem je prevence před zahříváním, ovšem sami odborníci nejsou názorově jednotní – u červeného vína prý menší výkyvy teplot nevadí. Chuť by však mohli změnit bílému vínu a sektu.
Pijte všemi smysly
Víno se pije následujícím způsobem: pohledem spočinete na barvu a jiskru, roztočíte mok ve sklenici a pozorujete, jak stéká po stěně číše. A pa už jen přivoníte a dáte si první menší doušek. Nezapomeňte ho poválet na jazyku a patře. Jedině takto si vychutnáte pestrou paletu chutí.
Add Comment