Praktické tipy

Zásady pití vína: Jak ho správně pít, abyste si neuřízla ostudu?

Máte ráda víno? Pokud patříte k většině české populace, pravděpodobně si konzumaci jednoho z nejoblíbenějších nápojů užíváte s železnou pravidelností. Ale jestlipak dodržujete alespoň základní zásady vinařské etikety? Při dýchánku s kamarádkou si ostudu neutrhnete, ale v „lepší společnosti“ hrozí společenské faux pas. Předejděte tomu dodržováním následujících pravidel.

Víno vybírá ten, kdo zve

Jste hostitelkou? Pak bude výběr vína ve vaší režii. Pokud se v nabídce nevyznáte, poraďte se s číšníkem. Na druhou stranu není přešlap, když se zeptáte na názor zkušenějšího, byť je v roli hosta. Ten by však neměl vybírat lahev bez svolení hostitele. A samozřejmě není od věci kompromis s ohledem na ostatní účastníky akce.

Víno ochutnejte, mohlo by být zkažené

Může se stát i to, že víno bude mít vadu. Proto by se měl hostitel ujmout role degustátora a ochutnat jak první. Případně to nechat na sommelierovi – je-li v podniku přítomen. Ten bezpečně pozná, zda je víno v pořádku či nikoliv.

Ženám se nalévá jako první

Etiketa pití vína praví, že hostitel rozlévá víno ženám a důležitým hostům. V případě, že ženy ani VIP přítomni nejsou, může nejdříve nalít sobě.

Co se týče skleniček, červené víno se pije z širšího poháru, bílé víno z užší skleničky a šumivé víno z číše typu flétna. Nalévejte zhruba do třetiny objemu – lépe vynikne buket.

Jak držet sklenici?

Sklenka by se měla vždy držet za stopku, a to bez ohledu na to, o jaký druh vína jde. Důvodem je prevence před zahříváním, ovšem sami odborníci nejsou názorově jednotní – u červeného vína prý menší výkyvy teplot nevadí. Chuť by však mohli změnit bílému vínu a sektu.

Pijte všemi smysly

Víno se pije následujícím způsobem: pohledem spočinete na barvu a jiskru, roztočíte mok ve sklenici a pozorujete, jak stéká po stěně číše. A pa už jen přivoníte a dáte si první menší doušek. Nezapomeňte ho poválet na jazyku a patře. Jedině takto si vychutnáte pestrou paletu chutí.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */