Móda a styl Šperky a doplňky

Proč lidé tak milují náušnice?

Náušnice jsou jedním z nejoblíbenějších šperků, který denně nosí mnoho žen, a dokonce i mužů. Dá se říci, že náušnice budou vždy v kurzu, a díky široké nabídce si každý snadno najde kousek, který se mu bude líbit.

Náušnice se vyrábějí z nejrůznějších materiálů – od drahých kovů a drahokamů až po plasty, látky a levnější kovy u cenově dostupnějších kousků. Existuje také mnoho druhů náušnic: puzetové, šroubovací, visací a visací náušnice. Populární jsou také přívěskové náušnice vyrobené v neobvyklých tvarech a velikostech (obvykle s malými figurkami). Vhodně zvolené náušnice – třeba tyto Guess náušnice – nejen doplní outfit, ale také dají vyniknout přirozené kráse ženy.

Znak vyšší třídy i otroků

Původně nebyly náušnice doplňkem žen, ale spíše mužů. Poprvé byly vyrobeny před více než 7 tisíci lety ve starověké Asii. U starých Egypťanů a Asyřanů sloužily náušnice jako symbol vyšší společenské třídy, zatímco ve starém Římě a Řecku tomu bylo naopak a náušnice mohli nosit pouze otroci.

Některé ženy se sice rozhodly tento doplněk nosit, ale tehdy byl vyroben z perel a naznačoval dobrý příjem, tedy vyšší společenskou třídu. Ve starověkých východních zemích, například v Číně a Indii, byly oblíbené náušnice vyrobené ze zlata a stříbra a vykládané přírodními drahokamy, jako jsou topasy, rubíny, smaragdy a safíry.

Dnes si může hezké náušnice dovolit prakticky každý. Cenově dostupné, a přitom luxusně vyhlížející jsou například tyto Oliver Weber náušnice.

Muži a náušnice

V průběhu středověku se náušnice u mužů stávaly méně oblíbenými, zejména v Evropě, a začínaly se stávat ženským doplňkem. Ve 13. století však katolická církev začala propichování uší zakazovat. Důvodem byla skutečnost, že lidé nesměli měnit těla, která byla „stvořena k obrazu svému“.

Náušnice tak nadále nosili pouze zloději, piráti a beduíni. Všechny tyto sociální skupiny dávaly tomuto doplňku odlišný význam. Zloději dávali najevo svůj odpor ke společnosti a svou příslušnost ke zločineckému světu. Beduíni propichovali ucho chlapci, který se narodil po smrti jiného, nebo jedinému dítěti v rodině. Pro piráty znamenala náušnice ukořistěnou loď a námořníci nosili náušnici po obeplutí mysu Dobré naděje nebo po přeplutí rovníku.

Kdy si nechat propíchnout uši?

Uši si můžete nechat propíchnout v jakémkoli věku, většina lidí však dává přednost tomu, když jsou mladí. Nejčastěji si necháváme propíchnout uši v kosmetickém salonu speciální piercingovou pistolí. V současné době je možné pořídit si jednorázové piercingové pistole a používat je doma sami, nicméně stále je lepší poradit se s certifikovaným odborníkem ve spolehlivém kosmetickém salonu, nebo ještě lépe v profesionálním piercingovém studiu.

Bolí propíchnutí uší?

Proces propíchnutí uší je téměř bezbolestný. V okamžiku, kdy jehla projede uchem, je cítit pouze lehké píchnutí. Hojení obvykle trvá 6 až 8 týdnů. Po uplynutí této doby je možné náušnice bezpečně vyměnit, ale o jejich úplném odstranění ani neuvažujte. V opačném případě se propíchnutá dírka uzavře a bude nutné ji znovu propíchnout, pokud budete chtít náušnice opět nosit. Obecně se doporučuje nosit náušnice po dobu 6 měsíců v kuse. Doporučuje se také začít se zlatými náušnicemi, protože levné šperky mohou způsobit podráždění v místě piercingu nebo dokonce infikovat ne zcela zahojená místa.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */