Zdraví a krása

Káva a těhotenství: Může se pít a jaký má dopad na zdraví dítěte?

Pokud máte v plánu založení rodiny, případně už přírůstek čekáte, možná si stejně jako mnozí jiní nastávající rodiče kladete otázku, jak je to s pitím kávy během těhotenství. Může se pít – a v jakém množství? Anebo je zapovězena? Káva v těhotenství je zkrátka téma, které zajímá téměř každou ženu. Pomůžeme vám ho rozlousknout.

Motivace

My, lidé milující kávu, víme, že káva je prostě součást životního stylu. V momentě, kdy v těle roste nový život, však může dočasně nastat období, kdy ji člověk nechce ani vidět a už vůbec ne cítit. To se však stává jen určitému procentu žen, zatímco jiné nadále potřebují svou každodenní dávku k udržení dobré nálady. Může se jednoduše stát, že se neumíte vzdát zážitku z kávy a start dne si bez ní zkrátka nedokážete představit. Dobrou zprávou je, že pokud to nebudete přehánět, nehrozí žádná katastrofa.

Co říkají odborníci?

V minulých dekádách se z preventivních důvodů těhotným ženám nedoporučovalo pít kávu vůbec. Po několika studiích se však dospělo k závěrům, že v přiměřeném množství šálek kávy v těhotenství, tedy pokud na ni při nevolnostech zůstává prostor, není vůbec na škodu. Zejména pro ženy trpící nízkým krevním tlakem může být káva přínosná.

Nicméně je obtížné přesně odhadnout, kolik kofeinu je v šálku kávy. Celkové množství může záviset na různých aspektech, včetně těch, jako je značka kávy a velikost šálku. Studie ukazují, že příjem více než 150 – 200 miligramů (asi 1 – 2 šálky kávy) kofeinu denně během těhotenství už nemusí být zdravý. Vysoké dávky kofeinu během těhotenství jsou spojeny s problémy s růstem a vývojem dítěte. Pokud si nevíte rady, jak s touto situací naložit, nebo jen máte pochybnosti, neváhejte otázku konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Jak to chodí jinde?

Je zajímavé, že přístup k pití kávy během těhotenství se mohou lišit i s ohledem na zeměpisnou šířku. Zatímco v USA lékaři doporučují bezkofeinovou kávu, v Dánsku vám bez mrknutí oka „povolí“ i pět šálků kávy denně. V České republice vás zase může lékař odkázat na kávu po naměření nízkého tlaku. V praxi se však přístup lékařů může lišit.

Preferujte kvalitu

Dostáváme se k bodu, který je velmi důležitý. Stejně jako je třeba v těhotenství dbát na kvalitní stravu, zaměřte se jen na opravdu kvalitní kávu. Obraťte se proto na někoho, kdo si dává záležet na všem -od procesu výroby až po pečlivé skladování kávy. Pokud jste jich pili denně více, pamatujte na to, že počet šálků pravděpodobně omezíte, tak si ten jeden až dva dopřejte v prvotřídní kvalitě.

Rada na závěr: Nezapomeňte, že kofein bývá i v jiných potravinách a nápojích, jako jsou čaj, čokoláda, energetické drinky či některé léky. Tento fakt berte v úvahu, když se budete rozhodovat, kolik káv denně je právě pro vás v pořádku.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */