Zdravá strava a doplňky stravy Zdraví a krása

Jak snížit vysoký krevní tlak? Vyzkoušejte následující tipy!

Vysoký krevní tlak, odborně nazýván hypertenze a poněkud hovorověji tichý zabiják. Řadí se k civilizačním nemocem, které postihují velkou část lidské populace. Ideální hodnota krevního tlaku se pohybuje kolem 120/80, pokud se váš tlak dere nad hodnoty 140/90, bylo by třeba začít jej stlačovat o něco níž. Vhodné je pustit se do redukování svých neřestí, to na zvýšený tlak obvykle zabírá. Jestli ovšem trpíte vysokou hypertenzí, budete k tomu muset přibrat i nějaké léky.

Jako u jiných civilizačních chorob, je třeba začít změnou životosprávy. Naprosté tabu by pro vás mělo být kouření a přemíra alkoholu. Jedno pivo po obědě, či občasná sklenka vína není na škodu. Dále byste měli omezit sůl. Ne jen pojídání slaných brambůrků či tyčinek, ale celkově snížit množství soli při vaření. Také byste se měli vyvarovat pití většího množství minerálních vod. Minerálky střídejte, bohatě vám postačí pár deci denně. Pitný režim samozřejmě musíte dodržovat, ale ideálně pomocí čisté neperlivé vody.

Při cestě za nápravou zdraví byste se také měli rozloučit s uzeninami, tučnými masy, salámy a podobnými výrobky. Z masa volte raději drůbeží a ryby. Vepřové nebo hovězí si dopřejte jedině libové a hlavně správně upravené. Vynechat byste také měli energetické nápoje a hlídat si množství kávy a černého čaje. Pokud máte tlak jen zvýšený, postačí omezit sílu kávy a dát si místo černého, raději čaj zelený, který je o mnoho zdravější.

Nezapomínejte ani na pohyb. Lidé s vyšší hmotností mají sklony k vyššímu tlaku. Takže pokud máte nadváhu, dost možná vám k nižšímu tlaku dopomůže shození několika kil. Postačí jakýkoliv aerobní pohyb, tzn. chůze, plavání, jízda na kole apod.

Krom výše zmíněného vám ještě může pomoci používání některých potravinových přísad. Např. extra panenský olivový olej, místo jiných tuků, vyšší konzumace vlákniny, tmavého a celozrnného pečiva či šťávy z kořenové zeleniny. Vhodné jsou též banány a hořká čokoláda.

Foto: http://www.sxc.hu/photo/600976

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */