Móda a styl Šperky a doplňky

Brilianty a diamanty ve špercích – jaký je mezi nimi rozdíl?

Šperky osázené drahými kameny jsou snem většiny žen. A za nejvyšší metu jsou považovány ty s brilianty. Anebo s diamanty? U obchodníků narazíte na oba pojmy – poměrně často je zaměňují a v podstatě tím zákazníky uvádí v omyl. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Diamant, nebo briliant?

Briliant skutečně není synonymem pro diamant. Zatímco diamant označuje konkrétní minerál, briliant je tvar. Do tzv. briliantového výbrusu může být vybroušen i jiný drahokam, nejen diamant.

A právě v tom tkví kámen úrazu. Pro mnohé obchodníky je lepší označit šperk jako briliantový, ačkoliv se osázen jinými drahokamy a nikoliv diamanty. V praxi se přízvisko briliant používá např. v souvislosti s levnějšími náhražkami, jako jsou zirkony či moissanity.

Někteří prodejci naopak označení „briliantový“ používají pro šperky se skutečnými diamanty. Takže až si budete prohlížet briliantové prsteny, samozřejmě se může jednat o diamanty a nikoliv o levnější náhražky.

Jinými slovy – i diamant může být briliantem, je-li vybroušen do briliantového tvaru. Ve špercích se však objevuje také v jiných typech brusů – např. v oválném a obdélníkovém.

Jak poznáte, že jde o pravý diamant?

Nechcete-li se při nákupu spálit, nezapomeňte se prodejce vždy zeptat, jaký kámen se v daném šperku vyskytuje. Pokud jde o přírodní diamant, musí vám k němu udělit certifikát s jasně definovanou kvalitou (původ, barva, počet, váha v karátech, nečistoty…).

Někteří prodejci jdou bohužel tak daleko, že ke šperkům vystavují falešné certifikáty. K těm nejuznávanějším v Evropě patří Hoge Raad voor Diamant (HRD) a The European Gemological Laboratory (EG). Na seznamu světově uznávaných certifikátů najdete International Institute of Diamond Grading & Research (IIDGR) a The International Gemological Institute (IGI). V České republice pak na certifikáty od České gemologické laboratoře (ČGL).

Co dodat závěrem? Snad jen to, že až se rozhodnete pro nádherné diamantové náušnice, nezapomeňte si ověřit, zda jde o přírodní, nebo umělý kámen.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */