Děti

Jak přirozeně rozvíjet inteligenci u dětí?

Většina rodičů touží po chytrém dítěti, které bude mít ve škole vynikající výsledky a v dospělosti dosáhne vysokého postavení. Proto se usilovně snaží rozvíjet mozek již od útlého věku. Jenomže ne vždy volí správnou cestu a namísto očekávaných výsledků se dostaví úplný opak.

Rodič, který chce pro své dítě to nejlepší, nesmí slepě kopírovat poučky starší generace a držet se dávno vyvracených mýtů. A také musí přijmout fakt, že edukativní hračky sice patří mezi velmi efektivní pomůcky – ale bez láskyplného přístupu a společně stráveného času z dítěte zdravě sebevědomý jedinec nevyroste.

Univerzální návod… neexistuje

Mozek je velmi složitý orgán. Spoje mají miliony kombinací, navíc při rozvoji hrají roli i jiné – externí faktory. Proto se nikde nedozvíte, jakým způsobem rozvíjet inteligenci právě u vašeho dítěte. Přesto byste se měli držet následujících zásad, které lze vyvodit z nejnovějších vědeckých poznatků.

  1. Rodič by se měl snažit s dítětem trávit co nejvíce času a poznat ho.
  2. Matka se musí shodnout s otcem na pravidlech výchovy. Jinak ji dítě nedokáže pochopit.
  3. Rodiče by měli dítě milovat za všech okolností.
  4. Výchova dítěte je kontinuální proces, během kterého si rodiče neodpočinou.

Rozvoj mozku začíná až po porodu, ale…

S ohledem na co nejhladší porod se mozek dítěte rozvíjí především po narození – a to až z 83 %. Jde o působivý proces, v rámci kterého vzniká kolem půl milionu buněk za minutu. Základní smysly však vznikají již během těhotenství a plod proto intenzivně vnímá vjemy ze světa mimo bezpečí dělohy. Proto je důležité, aby jej matka nevystavovala zbytečnému stresu (ten zřejmě inteligenci ovlivňuje nejvíce) a neodpírala si kvalitní stravu.

V pozdějším věku by rodiče měli podporovat touho po objevování nových věcí (třeba i prostřednictvím interaktivní hračky) a neutlumovat zájem dítka například tím, že dostane vyhubováno za rozebrání autíčka do posledního šroubku.

A co je ještě důležitější? Vždy oceňujte snahu, nikoliv dosažené výsledky. Bylo prokázáno, že takto vedené děti lépe překonávají stres a berou chybu jako výzvu ke zlepšení. Děti chválené za inteligenci naopak mají tendenci k depresím a úzkostlivým stavům vždy, když něco nezvládají.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */