Cestování

4 důvody, proč byste se letos měli vypravit na dovolenou do Chorvatska

Mezi polovinou české populace je Chorvatsko nejoblíbenější letní destinací, druhá polovina se mu právě proto vyhýbá. A to je obrovská škoda. Co kdybyste se letos zbavili zbytečných předsudků a namísto toho prozkoumali vše, co vám tato nádherná země může nabídnout? Není toho málo.

1) Tyrkysové moře na vlastní oči

Na fotografiích se tyrkysová modř Jadranského moře jeví jako upravená ve Photoshopu, ale jakmile do Chorvatska přijedete, zjistíte, že katalogy cestovních kanceláří nelhaly. Písečné či oblázkové pláže často lemují borové lesíky, objevíte zde malé zátoky chráněné skalami a všemu korunuje výhled na hory. Okolo pobřeží je roztroušena řada ostrovů a ostrůvků, které stojí za prozkoumání. Ostatně jedna z nejkrásnějších pláží Evropy, Zlatni Rat, jejíž tvar mění v závislosti na pohybech moře podobu, se nachází právě na ostrově Brač.

2) Snadno přístupná exotika

Přírodní krásy Chorvatska máme doslova na dosah ruky, což z něj činí ideální destinaci i pro ty, kdo se bojí cestovat letadlem. Pro nás Čechy jde o vůbec nejbližší moře! Milovníci pohodlí samozřejmě seženou i letenky do Chorvatska za příjemnou cenu, ostatní se sem mohou vypravit autem nebo autobusem. Tím se vám samozřejmě otevírá možnost vzít s sebou karavan a prozkoumat různé kouty země na vlastní pěst.

3) Malebná příroda a toulky historií

Ať už se vypravíte do historické části Zagrebu, Splitu či Dubrovníku, nebo budete prozkoumávat menší městečka, o kulturní památky nezůstanete ochuzeni. V Chorvatsku najdete nejen památky středověké, ale také ty z éry starověkého Řecka a Říma, jako jsou Diokleciánův palác ve Splitu nebo římský amfiteátr v Pule. Starý Dubrovník na vás zase dýchne atmosférou raného středověku s kombinací byzantských, tureckých i benátských prvků. A zdejší příroda? To rozhodně není jen pobřeží! Naplánujte si například výlet na Plitvická jezera, budete si moci projít všechna ta kouzelná místa v národním parku, kde se natáčel slavný Poklad na stříbrném jezeře – a současně si zavzpomínáte na dětství.

4) Bezproblémové ubytování

Je-li vaším letošním plánem Chorvatsko, hotel seženete bez problémů na internetu, dokonce i když neumíte žádný cizí jazyk. Chorvatština je pro nás totiž stejně dobře srozumitelná, jako třeba polština. Ubytovat se lze i přímo ve zdejších rodinách, a pokud se váš rozpočet pohybuje v nižší cenové hladině, můžete se usadit v některém z kempů – k moři to budete mít, coby kamenem dohodil. Hotely Chorvatsko se už dávno nepodobají nevzhledným šedým kvádrům, které si možná pamatujete z éry socialismu. Setkáte se tu jak s malebnými penziony, tak s komplexy, kde váš čeká čtyřhvězdičkový komfort. Třešničkou na dortu je obecně výborná místní kuchyně.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */