Péče o tělo, kosmetika a parfémy Zdraví a krása

Strašák jménem hyperpigmentace

Na první sluneční paprsky se většina lidí těší. Hřejivé doteky vnímáme jako příjemné pohlazení po nekonečné zimě. Pro některé jedince je kontakt se sluncem stresující, protože se na jejich pokožce objevují tmavé skvrny. Tzv. hyperpigmentací nejvíce trpí ženy a obvykle je postihuje na exponovaných částech těla. Naštěstí nejde o neřešitelný problém. Tvorbě pigmentových skvrn lze předcházet, a dokonce je zcela nebo alespoň z větší části odstranit.

Jak se pigmentové skvrny tvoří?

Nejčastějším spouštěčem hyperpigmentace pokožky je UV záření, které je součástí slunečních paprsků. Při dopadu na pokožku aktivuje melanocyty – buňky zodpovědné za tvorbu melaninu. Kožní barvivo slouží jako ochranný štít před UV zářením a za normálních podmínek kůži barví rovnoměrně. V případě zvýšené aktivity melanocytů dochází k tvorbě pigmentových skvrn.

V nižším věku se v pokožce vyskytuje více melanocytů, a na pokožce se objevuje více menších pigmentových skvrn. S ubývajícími léty se množství pigmentových buněk snižuje a skvrn ubývá. Jsou však větší.

Klíčovou roli hrají genetické predispozice. Pokud je jeden z rodičů citlivý na UV záření, pak je pravděpodobné, že sklonem k nadměrné pigmentaci pokožky bude trpět i další generace.

Další příčiny vzniku pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny mohou pokrýt pokožku nejen kvůli slunečním paprskům. Tvoří se také v průběhu těhotenství z důvodu hormonální nerovnováhy. Podle statistik se s hyperpigmentací potýká zhruba polovina těhotných žen. Poměrně častý je i výskyt skvrn následkem užívání hormonální antikoncepce.

Pokožka může negativně reagovat také na některé parfémy nebo esenciální oleje (hovoříme o tzv. hypertoxicitě). Případně v důsledku nemoci a užívání léků.

Jak tvorbě pigmentových skvrn předcházet?

Naprostým základem je určení faktorů, které u daného jedince hyperpigmentaci vyvolávají. Dalším krokem je účinná prevence. V případě solárního lentiga, tedy skvrn způsobených UV zářením, je nezbytná ochrana pokožky kvalitním krémem na pigmentové skvrny. Zároveň je vhodné nevystavovat kůži nadměrnému působení slunce a v době, kdy jsou paprsky nejintenzivnější, se před nimi ukrýt ve stínu.

Neocenitelným pomocníkem při ochraně pokožky je špičková kosmetika od Biodermy. Řada Pigmentbio s patentovaným komplexem LumiReveal aktivně redukuje již vzniklé skvrny, zabraňuje tvorbě nových a rozjasňuje pleť. Skládá se z denního krému s SPF 50+, jemné čisticí micelární vody, nočního krému a čistícího vitamínu C. Přípravky jsou vhodné pro všechny typy pleti.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */