Domácí lékař Zdraví a krása

Rýmu a kašel si uženete i v létě

Většina z nás má kašel, rýmu a chřipku spojenu s chladnými dny podzimu či zimy nebo brzkého jara. Možná vás ale letos kašel či rýma nebo dokonce teploty s poleháváním při chřipce zaskočily i v nezvykle horkém létě. Překvapilo vás to a marně kroutíte hlavou, vždyť ve třicetistupňových vedrech nemáte kdy a kde nastydnout? Není to vůbec nic divného. Pro lidský organismus je nárazové a prudké střídání teplot velice nebezpečné.

Klimatizace neznamená žádné vítězství

Nemyslete si, že máte vyhráno, když máte doma nebo pracovišti klimatizaci. Představte si, že máte klimatizaci nastavenu třeba na 23 °C. Jste celý den v místnosti s touto teplotou, protože v ní pracujete a odpoledne, když vyjdete z práce, se dostanete na ulici, kde je plných 39 °C a všechno je rozpálené. Právě jste čelili rozdílu teplot v rozsahu celkem 16 °C, což pro váš organismus rozhodně není vůbec nic příjemného. Znamená to nepříjemný teplotní šok srovnatelný s tím, když v zimě vyrazíte z vyhřátého bytu ven, kde jsou teploty třeba kolem nuly. Pokud je vaše tělo trochu oslabené a může to být třeba i stresem, chytnete kašel, rýmu nebo dokonce chřipku velice rychle. Podobně vám nebezpečí infekce hrozí také tehdy, když se do našich krajin vrátíte z některé z teplých exotických destinací. I takový přechod je pro vaše tělo samozřejmě velkým šokem.

Jak tedy bojovat s kašlem, rýmou a chřipkou v létě?

Především je třeba dodržovat hygienu. Mějte na paměti, že jde o kapénkové infekce, které se přenášejí rukama, kapénkami proudícími vzduchem. Dále je důležité zvýšit spotřebu tekutin, dodržovat pitný režim. Důležitý je klid, žádný průvan. V případě, že je infekce silnější, navštívit lékaře.

Nebezpečí chřipky a jiných nemocí při střídání horkých a chladných dní. Například také při návratu z dovolené z teplejších destinací. Ačkoli letos úplně stačí zůstat v ČR.

Pozor! Pokud vás sklátí lehčí chřipka nebo nepříjemné nachlazení, mohly by se vám hodit nápoje Coldrex, pastilky Strepsils a další účinné léky proti chřipce a nachlazení. Chcete-li nemocem předejít, nezapomínejte na prevenci v podobě doplňků na posílení imunity.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */