Péče o tělo, kosmetika a parfémy Zdraví a krása

Není parfém jako parfém aneb umíte si vybrat?

Chcete krásně vonět, ale ve světě parfému se nevyznáte? V tom případě si vezměte k srdci několik následujících rad, které jsme pro vás připravili. Prozradíme vám, jak si vybrat tu nejkrásnější vůni, která k vám bude dokonale sedět!

Jak vybrat parfém?

Cesta k ideálnímu parfému není tak složitá, jak by se na první pohled mohla zdát. Připravte si svůj čich a vydejte se do drogerie. Vašim vodítkem bude váš vkus. Mějte však na paměti, že parfém voní jinak na kůži a na papírovém proužku. Zároveň nikdy nezkoušejte více než 3 parfémy – váš čich se unaví a volba by nebyla objektivní.

V každém flakonu parfém nenajdete

Co je to vlastně parfém? Každá vůně se skládá z vonných kompozic, které byly rozředěny v různém množství lihu. V opravdovém parfému (extraktu) je jich 15 – 30 %, zatímco v parfémové vodě (Eau de Parfum) jen 8 – 15 %. Vůně s obsahem vonných kompozic mezi 4 – 8 % se nazývá toaletní voda (Eau de Toilette) a 3 – 5 % vonných kompozic obsahuje kolínská voda (Eau de Cologne).

Vůně s vyšším obsahem vonné kompozice je intenzivnější, trvanlivější a obvykle také dražší. Parfémy se hodí především pro slavnější příležitosti a toaletní vodu nebo kolínskou využijete během dne. V létě se snažte vyvarovat a orientálním a kořeněným vůním – vás i vaše okolí by z nich mohla rozbolet hlava. Snažte se je využívat především v zimě a během teplých měsíců vsaďte na lehčí vůni květin a citrusových plodů.

Stejná vůně a přesto unikátní

Jak je možné, že parfém, který vám na kamarádce voněl, je na vás cítit jinak? Důvod je prostý – výslednou vůni totiž ovlivňuje také přirozená vůně pokožky.

Z čeho se parfém skládá?

Parfém se skládá z hlavy, těla a základu:

Hlava – první, co po nanesení parfému ucítíte, je takzvaná hlava. Charakterizuje jí svěžest, aroma květin a ovoce.

Tělo – druhá fáze vůně, ve které se začnou projevovat také kořeněné složky.

Základ – nejdelší fáze, která je obvykle postavena na vůni dřeva

Pár tipů na závěr

Parfém chraňte před slunečními paprsky a skladujte ho v místnosti, kde teplota nepřekračuje 20 stupňů. Životnost parfému může být delší než rok, ale jakmile změní svojí barvu (ztmavne) a pod uzávěrem se objeví pryskyřičný prstenec, znamená to jediné. Je příliš starý a vy si budete muset pořídit nový.

Parfém nanášejte za ušní boltce, případně na loketní a podkolenní jamky či zápěstí. Jednoduše tam, kde je pokožka nejprokrvenější. Vůně s nižší koncentrací vonné složky můžete nanést na oblečení. Pokud vůně často střídáte budete muset své oblečení častěji prát. V opačném případě by se vůně mezi sebou mísily.

Tak teď už víte, jak vybrat parfém. Není na co čekat – hurá nakupovat!

foto: sxc.hu

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */