Praktické tipy

Na čem tiskne většina českých domácností? Inkoustová multifunkce marně hledá konkurenci

Vybíráte domácí tiskárnu a ztrácíte se v záplavě modelů? Navíc si nevíte rady se základní otázku, zda zvolit inkoustovou, nebo laserovou variantu? V kancelářích kralují laserové tiskárny, ale naprostá většina českých domácností disponuje inkoustovou multifunkcí. Důvody jsou nasnadě: nízká pořizovací cena a množství funkcí. Cena tisku (v přepočtu na stránku) je vyšší, ovšem v případě občasného tisku nejde o částku, která by vám rozhodila rozpočet. Navíc můžete používat tzv. alternativní náplně a výrazně díky nim ušetřit.

Neodolatelný poměr ceny a výkonu

Kategorie univerzálních multifunkčních tiskáren s cenovkou do 3 000 Kč je pro většinu běžných uživatelů nejzajímavější. Důvodem je fakt, že se zařízení hodí pro tisk dokumentů i fotografií. Obsluha multifunkcí je snadná a díky vysoce konkurenčnímu prostředí jsou levně k dostání modely nabité skvělými funkcemi. Kvalita tisku je obvykle velmi solidní a nemá smysl se jí při výběru zabývat.

Na multifunkci můžete tisknout i fotky, ale plácnete se přes kapsu

Pokud si chcete čas od času vytisknout fotografii na speciální fotopapír, multifunkce vám to umožní. V případě většího množství (desítky, stovky kusů) je však mnohem ekonomičtější tisk na speciální fototiskárně, případně zakázkový tisk ve fotolabu.

Tisk obrázků není problém, spotřeba barvy je ale logicky vyšší. Ušetřit se dá pomocí alternativních náplní.

Multifunkce si rozumí s alternativními náplněmi

Náklady na barevný tisk jsou u inkoustových tiskáren vysoké, ale dají se srazit pomocí alternativních náplní. Například barevné cartridge Lexmark jsou k dostání za méně než sto korun. Ohlídejte si však kvalitu a poohlédněte se po zboží s patřičnými certifikáty. Případným problémům s nekompatibilitou se vyhnete nákupem u prověřeného prodejce.

Preferujete-li minimální cenu tisku a současně víte, že budete tisknout převážně dokumenty, zvažte pořízení laserové tiskárny. I v jejím případě se nabízí možnost dalšího snížení nákladů – vždyť alternativní toner ce285a je o téměř 90 % levnější než originál. Za necelé tři stokoruny umožní tisk až 2000 stran při 5% pokrytí.

Praktické funkce, které vám zpříjemní den

Při výběru multifunkční tiskárny se zaměřte na možnost kopírování bez zapnutého počítače, automatický oboustranný tisk a přítomnost Wi-Fi rozhraní, které je praktičtější než neohrabaný USB kabel. Práci s tiskárnou vám jistě zpříjemní také dotykový displej.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */