Zdraví a krása

Lesklokorka lesklá neboli reishi: Zázračná houba jako oblíbený doplněk stravy

Nabídka doplňků stravy se neustále rozšiřuje. A u některých bychom jejich složení ještě nedávno považovali za nezvyklé až exotické. Do této skupiny patří i exotické houby, které ještě donedávna reprezentovaly především doplňky stravy na bázi domácí hlívy ústřičné. Dnes však existuje celá řada přípravků i s jinými druhy – a jejich popularita si s hlívou nezadá. Těmto tzv. „chytrým houbám“ se dostává stále více pozornosti, a to i díky jejich dlouholetému využívání v tradiční medicíně v oblasti Asie.

Jedna z těchto exotických hub, která získává stále větší popularitu, se nazývá reishi. Možná ji znáte po názvem lesklokorka lesklá. Obsahuje množství prospěšných látek, které z ní činí zajímavý a účinný doplňek stravy.

Mezi hlavní účinné složky reishi patří polysacharidy, což jsou složené cukry, a triterpenoidy. Triterpenoidy jsou látky, které se běžně vyskytují v rostlinách a houbách, a mají řadu jedinečných vlastností. Tato složka se nachází také v populárním ženšenu. Rostliny a houby obsahující triterpenoidy jsou tradičně používány ve fytoterapeutické lidové praxi různých kultur a zemí. K nejvýznamnějším triterpenoidům obsaženým v reishi patří kyselina ganodermová a lucidenová.

Tip: Kvalitní doplněk stravy s reishi od české Naturvity zakoupíte v Gigalékárně.

Kromě polysacharidů a triterpenoidů reishi obsahuje také značné množství antioxidantů, alkaloidy, steroly (včetně ergosterolu a jeho derivátů a beta sitosterolu), mastné kyseliny, vlákninu, vitaminy, enzymy a adenosin, což je nukleosid. Co se týče minerálů a stopových prvků, reishi obsahuje železo, mangan, hořčík, měď, zinek a vzácný germanium. Podle odborníků reishi obsahuje až 400 různých biologicky aktivních látek.

Ale co reishi dokáže? Aktuální výsledky vědeckých výzkumů naznačují, že reishi a podobné houby by se mohly v budoucnosti uplatnit i při vývoji léčiv proti nejzávažnějším chorobám, jako jsou nádorová onemocnění, HIV, demence a další, které sužují lidstvo.

V současné době jsou extrakty z reishi dostupné především ve formě doplňků stravy. Ty jsou určeny pro podporu normální funkce oběhové soustavy, udržení normální hladiny cholesterolu v krvi a podporu přirozené obranyschopnosti. Podpora imunity souvisí zejména s obsaženými polysacharidy, známými také jako beta-glukany. Triterpenoidy, jako kyselina ganodermová a lucidenová, hrají roli při dalších prospěšných vlastnostech reishi.

Mějte však na paměti, že reishi a další houby nejsou náhradou za lékařskou péči, jakožto i fakt, že zatím bohužel neexistuje žádný zázračný lék na všechny nemoci. Přesto se reishi stává stále oblíbenějším doplňkem stravy a můžete jej začlenit do zdravého životního stylu a jídelníčku jako součást širšího přístupu k péči o vlastní zdraví. Před začátkem užívání jakýchkoli doplňků stravy, tedy včetně reishi, je vhodné daný krok konzultovat s lékařem nebo kvalifikovaným odborníkem na výživu.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */