Hubnutí a diety Zdraví a krása

Jak poznáte, že už nemáte dál hubnout?

Celé měsíce se snažíte zbavit nadbytečných kil, a když se přiblížíte vysněné váze, nevíte jak s tím naložit? Většina lidí se obává jo-jo efektu, mají strach, že těžce shozená kila opět naberou. Nebo neví, jak si novou hmotnost udržet, co dělat aby váha neklesala, ale ani nestoupala. Řešení není nijak složité.

Především byste měli poslouchat svůj vlastní organismus. Pokud se zastavíte na nějaké hmotnosti a ani přes veškerou snahu vám nejde hubnout dál, měli byste na několik měsíců zařadit tzv. udržovací režim. To znamená, že si denně přidáte cca 10 -20 % energie ve formě komplexních sacharidů, např. celozrnného pečiva. Potom záleží jen na vás, jestli se vrátíte ke shazování kil nebo si budete chtít svou váhu udržet. V tom případě už nebude řeč o dietě a hubnutí, ale o zdravém životním stylu.

Další věcí je, jak poznat, že už máte optimální váhu. V první řadě musíte být spokojeni sami se sebou. Dát si naprosto reálné cíle. Není nutné ani zdravé dostat se do velikosti modelek. Nejde určit, kolik by měl kdo vážit. Ani známý index BMI není příliš přesný. Je totiž založen na statistice. Hlavní je, abyste se cítili dobře. Soustřeďte se spíše na zdravý způsob života, než na čísla na váze.

A jak se vyhnout tomu strašáku v podobě jo-jo efektu? Také to není žádná věda. Díky své píli jste dokázali zatočit s nadváhou, tak zvládnete i její udržení. Určitě jste museli nahradit staré zvyky novými, tak u nich prostě zůstanete. Nemusíte si nějak drasticky hlídat každé sousto a každou volnou chvilku trávit na rotopedu, stačí si zachovat navyklé způsoby stravování a udržet trochu pohybové aktivity. A hlavní je naslouchat svému tělu, určitě vám dá znamení, že je třeba zase se trochu hlídat.

Foto: http://www.sxc.hu/photo/1186279

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */