Bydlení

Čeká vás koupě bytu? Není to tak náročné, jak se na první pohled zdá

V posledních třech letech pronájem nemovitostí výrazně vzrostl, dokonce často splátka na hypotéku bývá nižší. Pokud jste tedy začala přemýšlet nad tím, že si pořídíte vlastní bydlení a vyšperkujete si ho podle svých představ, potom je nejvyšší čas. Úrokové sazby hypotečních úvěrů opět klesají, takže máte šanci získat opravdu výhodné financování.

Chcete vědět, co všechno koupě bytu obnáší? V následujících řádcích vám prozradíme, jak postupovat, abyste si cestu k vysněnému bydlení co nejvíce usnadnila.

Od pohádkového bydlení vás dělí pár kroků

Časově náročné je hledání vhodné nemovitosti, která by vám vyhovovala po všech stránkách, tedy lokalitou, rozlohou, stářím, provedením, ale především cenou. Přece jen je nezbytné, abyste se svým platem dosáhla na požadovanou výši hypotečního úvěru. Pokud si chcete zjistit, jak vysokou částku budete měsíčně platit na hypotéce, stačí si najít nástroj jako hypotéka kalkulačka, který vám prozradí to, co chcete vědět.

Jakmile si najdete byt, respektive rodinný dům, jenž by se vám zamlouval, objednejte se na jeho prohlídku. Zdá se vám, že všechno je až příliš růžové na to, aby to byla pravda? Nechejte si ještě prověřit nemovitost technickou inspekcí, která odhalí případné nedostatky a vady na daném objektu. Samozřejmě se souhlasem prodávajícího. Uděláte si také představu o tom, na kolik by vyšly případné opravy, a tak si spočítáte, zda se vám koupě vyplatí, nebo raději budete hledat dál.

Poté, co si vyberete bydlení, pustíte se do vyřizování hypotéky a podepisování smluv – předkupní smlouvy a kupní smlouvy. V tomto kroku vám přijde vhod také bankovní úschova, kde budou uschované peníze do doby, než se stanete oficiální majitelkou nemovitosti a budete zapsána i v katastru nemovitostí. Nemusíte se tak bát, že byste přišla jak o nemovitost, tak i o peníze. Důležité je všechny kroky správně podchytit.

Ještě byste měla počítat s tím, že po zakoupení nemovitosti musíte platit daň z jejího nabytí. Jedná se o takzvanou daň z koupě nemovitosti, kterou v minulosti platil prodávající. Česká republika však zákony změnila a nyní je tato povinnost na bedrech kupujícího.

CINCINK vám pomůže s celým procesem

Ucelené informace o nakupování a prodávání nemovitostí najdete na novém portálu CINCINK, za nímž stojí jedna z největších českých bank. Komerční banka založila startup, jehož účelem je provést obě strany (prodávajícího i kupujícího) celým procesem. CINCINK je v podstatě férový realitní portál, jenž kromě inzerce nabízí ještě i komplexní služby, a to od těch právních přes daňové až po profesionálního fotografa či textaře inzerátů.

Chcete tedy mít vlastní byt či dům? Využijte také portálu CINCINK. Pomůže vám v mnoha ohledech.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */