V případě že vaše manželství končí rozvodem, vyplatí se vám alespoň dočasně odložit spory, které vedly k rozpadu vašeho vztahu, a zkusit se se svým partnerem dohodnout. Na druhou stranu toho ale není málo, na čem musíte s manželem či manželkou najít shodu.
Je-li vaše rozhodnutí definitivní a chcete se rozvést, čeká vás zcela jistě diskuze na téma péče o děti a jejich výživného a dále rozdělení majetku, který máte ve společném jmění manželů. Pokud se na všem shodnete, výstupem by měly být dvě dohody. První bude dohoda o úpravě poměrů nezletilých dětí, ve které si upravíte péči o děti a výživné, které na děti bude ze strany vás, rodičů, hrazeno. Druhá bude majetková dohoda, jejímž hlavním cílem je rozdělit si majetek, který jste za dobu trvání manželství společně nabyli. Obě dohody je třeba nechat schválit soudem. V závěru celého procesu bude vaše manželství rozvedeno.
Jak postupovat při rozdělování majetku v SJM
Otázku, co patří do SJM, by si každý měl položit před zahájením jakýchkoli jednání o jeho vypořádání. Do SJM toho totiž většinou spadá výrazně více, než si oba manželé uvědomují. Součástí SJM je totiž naprosto vše, co jste nabyli oba či jeden z vás za trvání manželství. V SJM jsou tedy společně nabyté nemovitosti, automobily, motorky, šperky, sbírky obrazů, ale také mzda obou manželů a jakékoli další příjmy, ale také dluhy.
Do SJM naopak nepatří věci osobní potřeby, které užívá výhradně jeden z manželů, nebo například nemovitosti, které jeden z manželů získal již před svatbou, nebo je nabyl po svatbě jako dědictví nebo dar, popřípadě je pořídil za peníze získané darem či dědictvím.
Jakmile jednou majetek rozdělíte, už není cesty zpět, proto zvažte konzultaci s odborníkem z řad advokátů, který vaši majetkovou situaci posoudí a probere s vámi konkrétní varianty řešení.
Add Comment