Kdo by neměl rád čerstvý nadýchaný chléb s křupavou kůrkou nebo voňavé křehké rohlíky. Jak to ale udělat, abychom si na čerstvém pečivu mohli pochutnávat déle a nejen chvíli po vyndání z pece?
Ideální je koupený chléb ještě týž den spotřebovat a neskladovat jej doma. Ovšem ne každý má tu možnost shánět každé ráno čerstvý. Chléb s původní chutí a vůní vydrží mezi 12 – 24 hodinami. Pokud ho špatně uskladníte, bude zakrátko okoralý nebo naopak zvlhlý. Nejvíce se na krátkodobé uskladnění hodí lněná utěrka, do které chléb zabalíte nebo papírový sáček.
Vhodnou volbou, jak skladovat chléb je chlebník. Můžete si vybrat mezi dřevěným, kovovým či plastovým, v různých barevných provedeních, aby vám ladil s kuchyní. Chléb v něm vydrží dva až tři dny. Vyrábějí se i v několika velikostech a pohybují se v různých cenových relacích. Nejčastěji se dají sehnat od 300 do 900 Kč, ale není problém sehnat chlebník i za několik tisíc. Velmi podobně vám poslouží i chlebenka. Proutěný košík uvnitř vyložený látkou a s víkem. Zároveň v něm můžete pečivo i servírovat.
Ještě o něco větší potíž než se skladováním chleba, je s uchováním housek a rohlíků. Čerstvé vydrží jen prvních šest hodin. Naprosto nevhodné jsou mikrotenové sáčky, proto raději volte papírové, pokud to lze. Pro domácí uchování rohlíků se vyrábějí speciální bavlněné sáčky či tašky na pečivo. Tašky se uzavírají magnetem a dají se použít jako ošatky.
Pro uchování sladkého či kynutého pečiva se nejvíce hodí keramický zásobník, případně vakuová dóza. Dózy můžete využít i na skladování bylinek nebo ovoce a zeleniny. Zapomínat bychom neměli ani na mrazničky. Chléb v ní vydrží 6 – 8 měsíců, rohlíky 4 – 6 měsíců. Rozpečený rohlík či houska v mikrovlnné troubě chutná podobně jako čerstvý. V mrazáku můžete skladovat i veku, dortový korpus, vánočku, vánoční cukroví apod.
Foto: http://www.sxc.hu/photo/1439571
Add Comment