Mixér

Káva v mrazáku: Geniální trik nebo kulinářský přešlap?

Už jste slyšeli o oblíbeném triku skladování kávy v mrazáku od některého známého kávového nadšence? Možná se to zdá jako chytrý nápad, ale pozor, není to tak jednoznačné, jak se může na první pohled zdát. Skladování kávy v mrazáku je často diskutovaným tématem. Někteří tvrdí, že je to skvělý způsob, jak zachovat čerstvost kávy na delší dobu, zatímco jiní varují před negativními dopady na chuť a aroma. Podívejme se hlouběji na argumenty pro a proti a na to, jak bychom tedy měli správně kávu v mrazáku skladovat.

Proč je výhodné skladovat kávu v mrazničce?

Skladování kávy v mrazničce je téma, které vyvolává mezi milovníky kávy žhavé diskuze. Přestože běžně se radí uchovávat kávu v suchu a temnu, mraznička může představovat skvělé místo pro dlouhodobější skladování, zejména pokud toužíte zachovat její čerstvost.

  1. Zpomalení procesu oxidace. Kávová zrna obsahují oleje, které se začínají oxidovat a znehodnocovat, jakmile je vystavíte vzduchu, světlu a teplu. Mrazák poskytuje temné, stabilní a chladné prostředí, které může tento proces výrazně zpomalit.

  2. Skvělý způsob jak uskladnit větší množství kávy. Pokud nakupujete kávu ve velkém, tak můžete využít mrazničku, jako spolehlivý prostředek jak ji uchovat čerstvou po dlouhou dobu. Pak může ve vaší sklenici na kávu chutnat i poslední dávka jako ta první, z právě otevřeného balení.

  3. Praktická “schovka“ pro příležitostné použití. Jestliže je u vás káva spíše určená pro návštěvy a vy si ji dopřáváte skutečně výjimečně, bude mraznička dobrým místem, kde uchovat jejich zásoby čerstvé pro občasné použití.

Ale pozor, má to i své proti!

Na první pohled se může zdát, že chlad mrazničky prodlouží čerstvost kávy, ale realita je trochu složitější. Káva není v mrazáku sama, skladujete ji tam s ostatními potravinami a působí na ní také další vlivy, které celý proces ovlivňují.

  1. Riziko kondenzace vlhkosti při změně teploty. Při každém vytažení kávy z mrazáku do teplejšího prostření riskujete vznik kondenzace. Tato vlhkost může znehodnotit její chuť a dokonce způsobit rychlejší zkažení kávy.

  2. Do mrazáku můžete dát kávu jen správně zabalenou! Aby pobyt v mrazničce na kávě nezanechal znatelné následky, budete ji muset správně zabalit. Káva má totiž dokonalou schopnost absorbovat pachy a vlhkost z prostředí mrazáku. Pokud ji tedy správně nezabalíte, můžete se po její přípravě velice divit, co ze své oblíbené kávy, cítíte.

  3. Změna chuti a vůně. Právě ta vůně a chuť, kterou toužíme mrazícím procesem uchovat, jím paradoxně může být narušena.

Jak tedy postupovat, aby byla káva v mrazničce dokonale v bezpečí

Nejprve ze všeho si rozdělte kávu do několika menších porcí, které můžete zamrazit samostatně. Můžete vyzkoušet lahodnou zrnkovou kávu Lucaffé Mamma Lucia, která je díky vyššímu obsahu kofeinu vhodná pro silná ranní espressa. Jedno takové kilové balení si rozdělte do 4 balíčků po 250 g a nebudete tak muset pokaždé vytahovat a rozmrazovat celou kávu najednou a tím snížíte riziko kondenzace vlhkosti. Rozhodně nezapomínejte ani na vzduchotěsné obaly, které kávu ochrání před pachy a vlhkostí mrazničky. Zároveň se snažte otevřenou kávu spotřebovat co nejrychleji, protože i když mrazák může prodloužit její čerstvost, není ideální pro dlouhodobé skladování. Pokud můžete, nechte kávu pomalu rozmrazit v lednici nebo při pokojové teplotě, aby se minimalizovalo riziko kondenzace vlhkosti.

Skladovat kávu v mrazáku může být chytrou vychytávkou, ale jen za určitých podmínek, abyste neohrozili její chuť a kvalitu. Správné zabalení a doba skladování jsou důležité pro zachování dokonalé čerstvosti a chuti každého šálku kávy, ať už si vychutnáváte právě otevřené balení nebo dobíráte poslední zrníčka.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */