Že je kouření zdraví škodlivé, ví i docela malé děti. Jaké má ale praktické dopady na zdravotní stav a fyzické půvaby ženy, to už si mnozí z nás představí hůř. I přes veškerá varování je v naší zemi přibližně 23 % kuřaček, nejvíce v produktivním věku. Značně ohroženi jsou i lidé, kteří cigaretový kouř pouze vdechují, na následky pasivního kouření ročně zemře cca 3000 lidí.
Nejznámějším kuřáckým onemocněním je rakovina plic, ovšem ženy kuřačky jsou ještě více než jiné ohroženy rakovinou dutiny ústní a rakovinou prsu. V případě výskytu nádorového onemocnění také množství vykouřených cigaret snižuje šanci na vyléčení. Další problémy vám může kouření způsobit se zrakem. Kouř dráždí oči a bývá příčinou praskání žilek. Dlouhodobé kouření vede až k šedému zákalu.
Kuřačky také mívají hormonální problémy. Zkomplikovat se může menstruační cyklus, výsledkem pak bude abnormálně silné krvácení, nebo naopak absence menstruace. Nikotin totiž snižuje hladinu estrogenu. Později se mohou objevit potíže s menopauzou. Při snaze otěhotnět je kouření také naprosto nevhodné, může totiž stát za neplodností. A netřeba snad zmiňovat, že během těhotenství byste si od cigaret měla držet dostatečný odstup.
Velké množství kuřaček umírá na kardiovaskulární choroby, a to už ve středním věku. Kouření totiž zužuje tepny a tím pádem zvyšuje krevní tlak. Vlivem nerovnováhy hormonů, kterou kouření způsobuje, často u kuřaček dochází k odbourávání kostní hmoty a oslabení kostí. Důsledkem je vyšší riziko osteoporózy a náchylnosti ke zlomeninám.
Co se vzhledu týká, kuřáci stárnou až o 40 % rychleji než nekuřáci. Prvních negativních změn dosáhne pokožka v celkem nízkém věku. Bude nepřirozeně našedlá s různými pigmentacemi či barevnými nerovnostmi. Kolem očí a rtů kuřáků se také objeví atypické vrásky. Dále se vyskytují potíže v dutině ústní. Zažloutlé zuby, nepříjemný zápach z úst a častější výskyt paradontózy. Zhoršené kvality se u kuřáků dočkají i vlasy a nehty.
Foto: http://www.sxc.hu/photo/1391828
Add Comment