Praktické tipy

Baví vás šití a vyšívání? A overlock jste už vyzkoušela?

Šití a vyšívání bylo svého času činností téměř každé hospodyňky. Pak s přílivem levné konfekce z Číny vymizelo, aby se teď s velkou slávou vrátilo. Přeci jen není nad to, když přímo pod vašima rukama vznikne nějaký ojedinělý kousek, ať již se jedná o blůzu, sukni nebo třeba jen ubrus. 

Když jsem byla malá a někdo se mě zeptal, čím bych chtěla být, až vyrostu, vždycky jsem odpovídala, že švadlenou. U šití a vyšívání všeho druhu jsem totiž přímo vyrůstala. Jednak moje babička si tu a tam něco „spíchla“ na své Singerovce (doteď na chalupě má své přední místo), ale především jsme chodili k profesionální švadleně.

Vlastní tvorba je vlastní tvorba

U ní si babička nechávala šít šaty nejenom na sebe, ale i na mě, a já vždycky obdivovala, jak z kusu na pohled obyčejné látky dokáže vytvořit krásné šaty. Nakonec mě osud odvál k jiným oborům, ale i tak závidím ženám, které jednoduše řečeno umějí šít. Ty pak odívají celou rodinu doslova od hlavy k patě. I když v obchodech dnes seženou všechno. Ale jak jsem psala na začátku – vlastní tvorba je vlastní tvorba. Je to to samé, jako když srovnáváte domácí a kupované koláče. Ty domácí jsou zkrátka lepší. Nešizené. A takové jsou i doma ušité oděvy.

Vybavení současné švadlenky

To současné šití navíc je (respektive může být) o poznání dál, než to někdejší (byť nic proti Singerovkám). Dnešní švadlenky jsou zkrátka ve výhodě. Mohou používat moderní techniku, tedy moderní šicí strojeoverlocky, nebo přímo průmyslové šicí stroje. Ty opravdu sofistikované mašiny dokonce šijí za ně.

Šicí stroj, nebo overlock? Obojí

Obecně by se dalo říci, že ve vybavení každé švadlenky by neměl chybět jak moderní šicí stroj, tak overlock. Oba se totiž báječně doplňují. Zatímco šicí stroj zvládne šití jako takové, overlock se postará o ten zbytek, jako je sešívání, našívání, ale i řadu dalších krejčovských činností, s nimiž si klasický šicí stroj už neporadí. Mezi ně patří například šití z úpletových materiálů, ale třeba i začišťování švů. To overlock zvládne tak precizně, že výsledný model nerozeznáte od toho pořízeného v kvalitní konfekci. Ve výsledku šití může být zábavnou hrou. Pak se nezdráhejte popustit uzdu své fantazii a nějaký ten kousek si i navrhnout. I Coco Chanel totiž nějak začínala. A kdo ví, jestli se nakonec nevydáte v jejích stopách.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */