Dešťová voda sice pitnou, kohoutkovou nenahradí, ale přesto se nabízí různé možnosti jejího využití. Pokud máte zahradu, byla vy velká škoda, nechat ji všechnu odtéct. Poslouží vám na zálivku úrody i v domácnosti na splachování a praní. Ušetříte zajímavou částku a zároveň zase o něco posílíte ekologickou stránku svého životního stylu.
Vody je nedostatek, je na čase s ní šetřit
Kdo sleduje aktuální dění, moc dobře ví, že se z vody stává cenná komodita. V důsledku špatného hospodaření a nepříznivého počasí je jí stále méně, spotřeba průměrné domácnosti přitom průběžně stoupá. Momentálně jde o cca 100 litrů na jednoho člověka. Odborníci na betonové jímky Liberec z dobrezumpy.cz připomínají, že téměř polovinu celkové spotřeby lze nahradit dešťovkou. Alfou a omegou úspěchu je efektivní sběr a správné uskladnění.
Do čeho dešťovou vodu zachytávat?
Jak nádoba na vodu poslouží takřka libovolná nádrž, která neteče. Dobrou volbou může být betonová žumpa. Výsledná kvalita však závisí také na způsobu, jakým je dešťovka do nádrže sváděna. Podle odborníků na betonové jímky Hradec Králové jsou nevhodné okapy z mědi. Voda by zároveň neměla stékat po střeše z eternitu či asfaltu – právě tyto materiály ji mohou kontaminovat.
Voda se samozřejmě může znečistit i v nádrži – proto je vhodné používat poklop.
Bez chloru a soli
Dešťová voda nachází využití na zahradě i při praní prádla. Zahrádkáři si cení jejího složení, protože neobsahuje chlor, soli a další látky, které rostlinám příliš nesvědčí. Zálivka dešťovkou je mnohem přirozenější než vodou z kohoutku.
Dešťová voda však není šetrná jen k rostlinám. Rozhodnete-li se jí používat také při praní, přičiníte se k prodloužení životnosti pračky. Tzv. měkká voda navíc nepotřebuje změkčovače, takže vás ve finále praní vyjde ještě o něco levněji.
A proč dešťovou vodu využívat i při splachování WC? Důvod je prostý, je zdarma. Mimo to neucpává toaletu vodním kamenem.
Add Comment