Trápí vás kožní plíseň? Za svůj problém se nemusíte stydět – kožní plísně totiž alespoň jednou za život postihnou více jak polovinu dospělých. Za vznik mykózy mohou mikroskopické houbovité organismy, které si libují především v teplém a vlhkém prostředí. Jakmile pokožka vlivem tepla a vlhka změkne, stane se z ní ideální prostředí pro plísně. K největším rizikům patří uzavřené a neprodyšné boty, společné bazény a sauny.
Jak kožní plísně vznikají a která skupina lidí je v ohrožení?
Kožní plísně postihují nadpoloviční většinu dospělých lidí, a to i z jiných důvodů, než jsme zmínili v úvodu. Mykóza může vzniknout také nadměrným množením kvasinek, které se na pokožce běžně vyskytují. Jejich nepřiměřené rozšíření vede k nepříjemným komplikacím.
Jedním z faktorů zapřičiňujících vznik kožních plísní, je oslabený imunitní systém. Ohroženou skupinou jsou především starší lidé a osoby, které jsou v přímém kontaktu s pokožkou postiženou plísní. K přenosu dochází také nepřímým kontaktem – například nošením oblečení, ve kterém již plíseň bují.
Jak se plísním vyhnout?
Ideální je samozřejmě prevence. Pokud ráda relaxujete ve veřejné sauně či v bazénu, pak si s sebou vezměte pantofle. Zároveň se snažte často větrat nohy a minimalizujte nošení uzavřené a neprodyšné obuvi. Po absolvování koupele pečlivě osušte nohy a zaměřte se na mísa mezi prsty – právě tam pokožka zůstává vlhká, což může vést ke vzniku plísní.
Jak se proti plísním bránit?
Plísně se mohou objevit mezi prsty na chodidlech, v oblasti třísel i ve vlasech a na dalších místech. S léčbou byste neměla meškat, protože hojení trvá i několik týdnů. Jednou z možností, jak se kožních plísní zbavit, je pobyt u moře. Jenomže zdaleka ne vždy lze v rámci léčby vyrazit na dovolenou – v takovém případě přijde vhod kvalitní kosmetika z mrtvého moře. Více se o ni dozvíte ve specializovaném e-shopu nuspring.cz.
Add Comment