Zimní měsíce jsou synonymem pro mrazivé počasí, které nás nutí trávit většinu času doma. Na druhou stranu můžeme tento čas využít k relaxaci, dobíjení baterek – a také k příjemným chvilkám se skleničkou vína v ruce. Ale který druh vína lahodí v zimě chuťovým pohárkům více než ostatní? K období plískanic patří především červené víno. Proč byste po něm měli sáhnout i vy?
Škodí víno i v malém množství?
Hned na úvod raději připomínáme, že nic jako zdravá konzumace alkoholu neexistuje. Dokonce i velmi malá míra je pro zdraví škodlivá, ovšem dle doporučení platných pro ČR se za mírnou denní dávku pokládají 2 jednotky alkoholu pro muže a 1 jednotka pro ženy. V praxi je jedna jednotka rovna 100-125 ml vína.
Červené víno podporuje trávení a likviduje tukových tkání
Pokud se smíříte s faktem, že alkohol, a tedy i víno, škodí organismu v jakémkoliv množství, potěší vás i specifické benefity. V kontextu s pitím červeného vína, které je hutnější a výživnější, jde především o vysoký obsah třísloviny podporujících trávení. Tyto látky navíc svědčí sliznici a chlubí se antibakteriálními účinky.
Další výhodou pití červeného vína je vliv na produkci enzymů štěpících bílkoviny ve stravě. V něm obsažené kyseliny usnadňují trávení tuků a dalších ve vodě nerozpustných látek.
Pro zahřátí i podporu imunity
Hlavní důvod, proč je mezi konzumenty červené víno v zimě oblíbenější než bílé víno, spočívá v jeho schopnosti rozehřát. Nic takového neumí ani šumivé víno, burčák či šampaňské a sekty. Pití vína podávaného v pokojové teplotě vždy spolehlivě zahřeje organismus, a navíc má pozitivní vliv na kardiovaskulární soustavu a imunitu, a to díky obsahu prospěšných fenolických látek.
Samozřejmě neplatí, že čím více vína člověk vypije, tím je obranyschopnost jeho organismu lepší. Riziko infekčních onemocnění se naopak s množstvím vypitého alkoholu zvyšuje.
Add Comment