Léto je obdobím, které je pro oči poměrně náročné. Svůj podíl na tom mají sluneční paprsky, ale i klimatizace. Jak oči skutečně důkladně chránit?
Noste sluneční brýle
Náš zrak ohrožuje především ultrafialové záření, které hrozí poškodit v první řadě rohovku a sítnici. Brýle jsou důležité i za předpokladu, že běžně je pro vás číslem jedna kontaktní čočka. Čočky v tomto případě nemusejí poskytovat komplexní ochranu. Brýle jsou naproti tomu schopny váš zrak spolehlivě ochránit před UVA i UVB zářením.
Požaduje se, aby UV filtr měl alespoň 400 nanometrů. Znamená to, že takové brýle jsou už schopny pohltit prakticky 100 % ultrafialového záření.
Podle stupně ochrany se sluneční brýle dělí do čtyř stupňů, přičemž za ideální se považuje nejméně stupeň 3. Například na sport můžete nosit i stupeň 4, v takových brýlích už však ale, pozor, není možné řídit auto.
Noste plavecké brýle
Platí to jak pro moře, tak i pro bazén. Mořská sůl i chlór jsou doslova nepřáteli našich očí. Dokáží totiž narušit přirozený slzný film, který slouží jako jejich ochrana.
V bazénech se navíc používá řada látek, které přispívají k tomu, aby vodu provozovatelé udrželi v adekvátně čistém stavu. Z návštěvy aquaparku si však kvůli nim kromě zážitku můžete odnést i podrážděné oči. Proto je vhodné nosit při vodních radovánkách plavecké brýle.
Pokud už tyto brýle nechcete nosit, doporučují odborníci alespoň po koupání vypláchnutí očí čistou vodou, případně aplikaci tzv. umělých slz.
Dejte si pozor na klimatizaci
Zásadním úskalím pobytu v klimatizovaných prostorách, ale například i v autě je to, že dochází k osychání povrchu oka, hlavně rohovky a spojivky.
Hrozí vám tak pálení v očích či zvýšené slzení. Trpíte-li alergickými záněty spojivek, mohou se vám tyto projevy vlivem klimatizace též zhoršovat. S potížemi se mohou potýkat i ti, kteří mají zhoršenou schopnost tvorby slz či nižší kvalitu slzného filmu.
Úlevu vám může přinést aplikace zvlhčujících očních kapek. Pomoci vám může taktéž oční chladicí maska. Podle odborníků nicméně nestačí dodat vláhu pouze očím, ale měli bychom vodu nabídnout celému organismu. Musíme proto dostatečně pít. Vůbec nejlepší je pak odstranit problém jako takový, tedy zvlhčit vzduch přímo v samotné místnosti. Pomůže vám i častější větrání.
Dodržujte hygienu
V létě trávíme více času venku. Ne vždy je například prostor na to, abychom si umyli ruce. Na hygienu se však vyplatí dbát.
Promnout si oči špinavýma rukama je totiž ideální výchozí situace například pro zánět spojivek. Tato zdravotní komplikace na vás ostatně v létě „číhá“ poměrně často. Zejména v přírodních vodních zdrojích, kde není nijak kontrolovaná kvalita vody a hrozí tu znečištění, vás tento nepříjemný problém může postihnout rovněž.
Mikroorganismy, především sinice, mohou vyvolat také alergický zánět očí, který je doprovázen typickým svěděním a pálením. Do znečištěné vody je tak optimální nejlépe vůbec nevstupovat a ani v létě nezapomínat na hygienu rukou.
Add Comment