Cestování

Kam na výlet za industriálními památkami?

Výlety jsou oblíbenou aktivitou snad každé rodiny. Čas od času lidé rádi vyrazí za pamětihodnostmi, ještě častěji pak míří do přírody, a tak není divu, že nejbližší okolí své domoviny zná každý jako své boty. Čím je člověk starší, tím se seznam absolvovaných turistických cílů rozšiřuje a nápadů, co ještě nového a nepoznaného objevit, logicky ubývá.

S myšlenkou na nevšední turistické cíle, které by zaujaly a vzbudily pozornost, přichází nejeden bedekr a k podobnému účelu inspirovat se vznikají nejrůznější skupinky na sociálních sítích. Díky iniciativě nadšenců se lidé dozvídají o takových atrakcích, jako jsou stezky v oblacích, přírodní štoly a jeskyně nebo dokonce takové rarity, jako jsou výlety za industriálními památkami.

Industrial výlety

Ne, nešálí vás zrak. Industriální památky jsou novým hitem cestovatelských deníčků. Povětšinou se jedná o zpřístupněné brownfields nebo průmyslové areály, které ukončily svou činnost. V očích turistů jsou atraktivní podívanou, na kterou jeden den rozhodně nestačí. Je třeba místo nejen obhlédnout, ale i důkladně zmapovat a zdokumentovat. Počítejte proto i s možností ubytování.

Příkladem tematicky laděného výletu je areál Landek v Ostravě. Historie hornictví s možností sfárat dolů pod zem vás nadchne natolik, že hodiny strávené v této oblasti nestačí. Najděte si ubytování v Ostravě a objevte kouzlo tohoto slezského města. Ubytovat se můžete v hotelech nebo penzionech, které vám zprostředkují neopakovatelnou atmosféru kdysi výhradně hornického města.

Zážitky v podzemí i na povrchu

Obdobný zážitek z těžby surovin a podzemní práce našich předků lze získat i v středočeské Příbrami. Lze zde zhlédnout rozsáhlý skanzen, který je po útlumu těžby transparentní vizitkou, jaký život horníci měli a jaká dřina je v podzemí čekala. Poté, co si uděláte obrázek, nesmíte minout poutní místo na Svaté hoře, kde se nachází unikátní barokní komplex. Dovolená v Příbrami se tak stane nezapomenutelným zážitkem.

Výlet za industriálními památkami můžete zakončit v Brně. V Brně sice nenaleznete žádné doly, hutě nebo železárny, ale průmyslové skvosty, určené k prezentaci, tu vskutku stojí. Komentované prohlídky je možné vidět u vodojemu na Žlutém kopci, tkalcovského areálu bývalé Vlněny, za návštěvu stojí Zbrojovka nebo přádelna Soxhlet, či textilní továrna, tzv. Kemka. Brno je klenotem, který se vám dostane pod kůži. Jeho pohostinnost a atmosféru budete chtít zažít opakovaně. Hotel v Brně vám poskytne potřebné zázemí.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

/* ]]> */